Drugie miejsca Zawiszewskiej i Klicha

Szymon Gagatek 2013-03-29 20:56

W Bronshoj zakończyły się dziś zawody Danish Open, które dla Duńczyków były kwalifikacjami na Mistrzostwa Świata w Barcelonie, a także Mistrzostwa Europy juniorów, które odbędą się w Ponaniu. Na mitingu startowała też liczna grupa Polaków. Ostatniego dnia najlepsze występy zanotowali: Maja Zawiszewska ze Śląska Wrocław i Kacper Klich (AZS AWF Katowice), którzy stawali na drugim stopniu podium.

Zawiszewska wystartowała dziś na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Z drugim czasem (2:19.06) awansowała do finału, w którym poprawiła się o dokładnie trzy sekundy i również okazała się słabsza tylko od zdecydowanie najszybszej dziś Eyglo Gustafsdottir z Islandii (2:11.43).  Z kolei Klich zajął drugą lokatę w walce na dystansie 1500 m stylem dowolnym, z czasem 15:47.17. Lepszy od Polaka był tylko jego równieśnik, urodzony w 1994 roku Anton Ipsen (15:41.38).

O medale walczyli dziś również Polacy na sprinterskim dystansie 50 m stylem dowolnym. Do finału mężczyzn dotarł Filip Bujoczek, który ostatecznie zajął w nim szóste miejsce, z czasem 24.08. Co ciekawe, dwie setne sekundy lepszy rezultat uzyskał w kwalifikacjach Jacek Sokulski, ale dopiero piętnasta pozycja w półfinałach nie pozwoliła mu na awans do najważniejszego wyścigu. Złoto zdobył Magnus Westermann (1995), który dwukrotnie bił dziś juniorski rekord Danii, w finale uzyskując czas 23.07 s.

Aż trzy zawodniczki Śląska Wrocław wzięły udział w rywalizacji kobiet w tej konkrencji. W kwalifikacjach odpadła Sara Skrzydło (27.83 s), która zajęła dziewiętnastą lokatę. Na półfinałach walkę w Danish Open zakończyła Paulina Żelazna. Czas 27.14 s dał jej ostatecznie dziesiątą pozycję. Najlepszą Polką okazała się Anna Dowgiert, która w finale była piąta (26.03 s). Triumfowała Jeanette Ottesen Gray, która rezultatem 25.21 s potwierdziła dobrą dyspozycję (jej rekord życiowy jest tylko o sześć dziesiątych sekundy lepszy, a został ustanowiony w wyścigu półfinałowym na Mistrzostwach Świata w Szanghaju dwa lata temu)

Naszych zawodników mieliśmy również w finałach na dystansie 100 m stylem motylkowym. Wśród panów ósme miejsce zajął Sokulski (58.45 s), a wśród pań piąta była Sara Skrzydło (1:02.90). Natomiast w rywalizacji mężczyzn w konkurencji 200 m stylem klasycznym na starcie nie stanął Aleksander Gąsior.