Polska

Szczecin 2016: Bracia Kusto górą w eliminacjach, Rafał z rekordem Polski!

Szymon Gagatek 2016-05-29 14:51

Rafał i Robert Kusto zdominowali poranne eliminacje 200 m stylem klasycznym podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w pływaniu. Zawodnicy Orki Lubań w bardzo przekonującym stylu zapewnili sobie start na juniorskim czempionacie Starego Kontynentu, a młodszy z nich dodatkowo ustanowił najlepszy czas w historii naszego krajowego pływania wśród siedemnastolatków.

Rafał Kusto pokonał cały dystans w 2:14.58 i wyśrubował rekordowe osiągnięcie Marcina Stolarskiego z 2013 roku o ponad sekundę! O rok starszy Robert ustąpił pierwszeństwa swojemu bratu, ale resztę stawki zostawił już za swoimi plecami, notując wynik 2:15.30. Kwalifikację na lipcowe mistrzostwa w Hodmezovasarhely zapewnił sobie także szósty na mecie Piotr Siemiński z Żoliborza Warszawa (2:17.21). Przedstawicieli stołecznego klubu w wyścigu finałowym będzie aż trzech. Oprócz Siemińskiego, o medale powalczą jeszcze Stolarski i Bartłomiej Roguski.

Skład finału 200 m stylem klasycznym mężczyzn:
Rafał Kusto (Orka Lubań)
Robert Kusto (Orka Lubań)
Bartłomiej Roguski (Żoliborz Warszawa)
Jacek Arentewicz (Shark Rudna)
Mikołaj Machnik (AZS AWF Katowice)
Piotr Siemiński (Żoliborz Warszawa)
Dawid Szwedzki (Śląsk Wrocław)
Jędrzej Walaszek (Kormoran Olsztyn)
Dorian Bachlaj (Ondraszek Bielsko-Biała)
Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa) 

Najszybszą żabkarką na 200 metrów okazała się rano Agnieszka Ostrowska z PWSZ Racibórz. Cztery długości basenu pokonała w 2:34.59. Druga była Paulina Zachoszcz (2:35.26), a na trzeciej lokacie znalazła się najmłodsza uczestniczka finału, piętnastoletnia Agnieszka Rutkowska (2:35.94). Broniąca tytułu Weronika Paluszek bez problemów weszła do dziesiątki z piątym wynikiem (2:37.26). Co ciekawe, w czołówce uplasowały się się także dwie siostry Wikieł: urodzona w 1998 roku Angelika (siódma w klasyfikacji końcowej) oraz o dwa lata młodsza Żaklina, która była dziesiąta.

W eliminacjach 100 m stylem motylkowym kobiet zdecydowanie najlepiej spisała się Paulina Nogaj. Zawodniczka Wodnika Radom uzyskała czas 1:00.59, wyprzedziła kolejną zawodniczkę (szesnastoletnią Katarzynę Kołodziej z Unii Oświęcim, która wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów) o niemal półtorej sekundy i po południu na pewno postara się po raz pierwszy w życiu złamać na tym dystansie barierę jednej minuty. Jej rywalizacja o złoto z wyraźnie oszczędzającą siły Anną Dowgiert, zapowiada się więc bardzo interesująco.

Wśród mężczyzn tylko jednemu zawodnikowi udało się popłynąć poniżej pięćdziesięciu czterech sekund. Tej sztuki dokonał Maksymilian Zgierski, notując wynik 53.84 s. W finale kandydatów do złota będzie jednak zdecydowanie więcej: na czele z Janem Świtkowski, Pawłem Korzeniowskim i Oskarem Krupeckim. O niespodziankę zapewne będzie chciał się pokusić także brązowy medalista ubiegłorocznych mistrzostw Polski na krótkim basenie, Michał Chudy. Nieoczekiwanie w gronie dziesięciu najszybszych pływaków eliminacji nie znalazło się nazwisko Michała Poprawy. Reprezentant AZS AWF Katowice był dopiero jedenasty, z czasem 54.87 s.

W stawce finalistek 400 m stylem dowolnym pań zostały sklasyfikowane wszystkie faworytki. Pierwszą pozycję zajęła broniąca tytułu Justyna Burska (4:22.85), która wyprzedziła o piętnaście setnych sekundy swoją klubową koleżankę z AZS UWM Olsztyn, Joannę Zachoszcz. Z kolei wśród mężczyzn do bardzo ciekawie zapowiadającego się wyścigu o medale z najlepszym czasem dostał się Antoni Kałużyński (3:56.56).

Sesję poranną zakończyły zmagania zmiennistów na dystansie 200 metrów. W gronie pań dominowała Katarzyna Baranowska (2:19.94), meldując się na finiszu przed dwiema piętnastolatkami: Kingą Paradowską z Bydgoszczy (2:21.38) oraz Lidią Halicką z Wrocławia (2:22.35). U panów niepowodzenie w delfinie powetował sobie Poprawa, notując czas 2:04.67. Za jego plecami znaleźli się dwaj zawodnicy trenujący na co dzień w USA: Marcin Tarczyński (2:05.43) i Marcin Cieślak (2:05.57).