Polska

MP 17- i 18-latków: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2017-03-09 23:53

Gorzów Wielkopolski został wybrany na miasto, w którym już w piątek rano rozpoczną się zimowe mistrzostwa Polski 17- i 18-latków. Bez wątpienia na pływalni "Słowianki" w trakcie najbliższych trzech dni możemy się spodziewać wielu interesujących wydarzeń i imponujących rezultatów w wykonaniu zawodników coraz mocniej naciskających na krajową czołówkę.

Przyszłość zaczyna się dziś

Do rywalizacji w Gorzowie przystąpi w sumie ponad 400 młodych sportowców ze 119 klubów. W tym gronie łatwo wypatrzyć osoby, które już teraz odgrywają znaczącą rolę w polskim pływaniu. Na starcie czempionatu stanie między innymi aż dziesięcioro reprezentantów naszego kraju, którzy w grudniu ubiegłego roku znaleźli się na podium konkurencji indywidualnych mistrzostw Polski seniorów. Są to Julia Adamczyk, Weronika Hallmann, Dominika Janiszewska, Paulina Piechota, Katarzyna Rogowska, Michał Cukanow, Rafał Kusto, Bartosz Piszczorowicz, Kacper Stokowski i Marcel Wągrowski. Wszyscy wymienieni powinni odegrać w trakcie najbliższych trzech dni główne role. A naciskać będą przecież także inni aspirujący do miania przyszłych gwiazd. Ciekawych wyścigów nie powinno brakować.

Przebić się

Przed trudnym zadaniem na mistrzostwach Polski staną zawodnicy urodzeni w 2000 roku. W rywalizacji z o rok starszymi kolegami raczej nie będą stawiani w roli kandydatów do złotych medali. Na listach startowych chłopców we wszystkich konkurencjach najlepsze czasy zgłoszeń mają przedstawiciele rocznika 1999. Każde zwycięstwo siedemnastolatka trzeba więc będzie traktować jako wydarzenie sporego kalibru. Odrobinę inaczej sytuacja przedstawia się wśród dziewcząt. Tu na niemal połowie dystansów można upatrywać bardzo realnych szans na triumf młodszych pływaczek. Faworytkami swoich koronnych konkurencji będą bowiem Weronika Hallmann (50, 100 i 200 m stylem klasycznym), Weronika Górecka (100 i 200 m stylem grzbietowym), Katarzyna Kołodziej (100 m stylem motylkowym), Katarzyna Rogowska (100 m stylem zmiennym) i Julia Klonowska (100 m stylem dowolnym).

Kilka rekordów wciąż do poprawienia

Jedną z postaci, na których w Gorzowie będzie skupiona szczególna uwaga, będzie na pewno Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa ma w planach starty w pięciu konkurencjach - wszystkich trzech w stylu grzbietowym oraz na 200 i 400 m stylem dowolnym. Niesamowitych osiągnięć z mistrzostw Polski w Olsztynie, lepszych od rekordów świata juniorów, nie będzie łatwo poprawić, ale podopiecznemu Pawła Wołkowa wciąż pozostało kilka najlepszych czasów w historii polskiego pływania wśród 18-latków, które nie należą do niego. Interesujący będzie zwłaszcza występ Stokowskiego na 400 metrów kraulem. Na krótkim basenie po raz ostatni pływał na tym dystansie niemal cztery lata temu, trudno więc powiedzieć na jaki wynik będzie go stać. Być może uda mu się choć trochę zbliżyć do rezultatu 3:41.69, który Wojciech Wojdak uzyskał w 2014 roku.

Dwie mistrzynie

Już w piątek po południu na słupkach startowych finału 400 m stylem zmiennym dziewcząt powinny stanąć obok siebie jedyne dwie zawodniczki rywalizujące w Gorzowie, które mają już na swoim koncie złote medale mistrzostw Polski seniorów w konkurencjach indywidualnych. Mowa oczywiście o Paulinie Piechocie i Julii Adamczyk. Faworytką tego rewelacyjnie zapowiadającego się pojedynku powinna być reprezentantka AZS UMCS Lublin, która została przecież w tej konkurencji najlepszą pływaczką naszego kraju na ubiegłorocznym zimowym czempionacie w Olsztynie. Trzeba jednak pamiętać, że jeszcze do niedawna to właśnie Piechota dominowała na tym dystansie w roczniku 1999. Niezależnie od tego, jak zakończy się ich jutrzejsza walka, w kolejnych dniach obie będą miały jeszcze wiele okazji do rewanżu. Razem popłyną również na 400 i 800 m stylem dowolnym, 200 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym.

Przetrwało wielu

O tym, że pływanie nie jest łatwym sportem, wiemy wszyscy. Nie każdy jest w stanie kontynuować treningi przez wiele lat i pogodzić je nawet z nauką w szkole średniej. Statystyka zgłoszeń na tegoroczny zimowy czempionat 17- i 18-latków może więc tylko cieszyć. W Gorzowie wystartuje bowiem rekordowa liczba zawodników. Po raz drugi z rzędu na listach startowych pojawiło się ponad 400 nazwisk! Zdecydowanie największą reprezentację wystawi Unia Oświęcim. Klub z Małopolski wysłał do województwa lubuskiego aż 23 osoby.

Liczba zawodników zgłoszonych do startu na ZMP 17- i 18-latków w ostatnich latach
201720162015201420132012201120102009
415402377356359300293290253