XI Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - dzień II

Joanna Kwatera 2020-09-26 00:07

 

Drugi dzień XI Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania zawierał w sobie wykłady z dziedziny psychologii i żywienia w sporcie, a uwaga została zwrócona także na tych najmłodszych adeptów sportu pływackiego. Kolejne dwie prezentacje przedstawił gość specjalny tego szkolenia Andrei Vorontsov.

Jako pierwsza głos w piątkowy poranek zabrała Joanna Budzis. Była reprezentantka kadry narodowej wyjaśniła jak wielki wpływ na zaangażowanie pływaków na treningu ma ich relacja z trenerem. Nieprawidłowa prowadzi często do przedwczesnego zakończenia kariery sportowej przez zawodników. Podkreśliła też wielkie znaczenie drużyny w procesie treningowym, dostrzegając, że często pływacy nie potrafią nawet wskazań jej głównych wartości. Prelegentka zwróciła uwagę na fakt, iż relacja zawodnik-trener powinna się odbywać w obu kierunkach.

Sporo miejsca podczas dzisiejszej sesji zostało poświęcone nauczaniu pływania najmłodszych. Remigiusz Wojdanowicz przedstawił jak wielki wpływ na proces nauki pływania ma odpowiednia relacja instruktora z uczniem, dostosowana do wieku i możliwości językowych dzieci. To właśnie ona ma wzbudzać ich zaufanie i bezpieczeństwo, a także stymulować do pokonania swoich barier. W dzisiejszych czasach już sama wiedza nie wystarczy. Potrzebny jest również odpowiedni kontakt i kreatywność instruktora, aby zaciekawić młodych uczniów do podejmowania tego wyzwania. Najatrakcyjniejsza formą nauki w tej grupie wiekowej jest wykonywanie ćwiczeń w formie zabawowej. Mają one na celu spełniać funkcję m.in. adaptacyjną czy kształtować nowe umiejętności, a także urozmaicać zajęcia ora pobudzać endorfiny.

W swoim wystąpieniu dotyczącym żywienia i suplementacji  pływaków zaprezentował się Mateusz Gawełczyk. Zwrócił uwagę czego powinien dostarczyć organizmowi trenujący zawodnik, jak wielką wagę ma nawadnianie organizmu oraz kiedy i jak powinno się przyjmować suplementy diety. Jak trzeba być ostrożnym stosując te ostatnie podkreślił specjalista z zakresu problematyki antydopingowej Andrzej Pokrywka.

Gość z zagranicy, trener mający na koncie sukcesy w największych imprezach międzynarodowych, Andrei Vorontsov przedstawił dziś planowanie sezonu treningowego. Zwrócił uwagę, że najważniejszą cechą dobrego treningu jest jego jakość, a nie objętość. Omówił wszystkie konieczne bloki przygotowawcze, wszystkie typy treningów i obciążenia startowe na przykładach zadań jakie wykonywali jego podopieczni. W popołudniowym wystąpieniu przedstawił natomiast organizacje i strukturę w wieloletnim przygotowaniu pływaków na przykładzie Wielkiej Brytanii i Rosji.

Swoje „5 minut” miał dzisiaj także przedstawiciel sponsora tegorocznej konferencji firmy Mad Wave, międzynarodowego producenta i dystrybutora sprzętu pływackiego o szerokim asortymencie. Wielki popularyzator sportów wodnych, wspierający także organizacje dla dzieci i młodzieży.

Dzień drugi, podobnie jak pierwszy, zakończyła burzliwa dyskusja panelowa.