Polska

Szczecin 2016: Korzeniowski czekał dziesięć lat

Szymon Gagatek 2016-05-29 17:47

W 2006 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim Paweł Korzeniowski po raz ostatni zdobył złoty medal mistrzostw Polski w pływaniu na dystansie 100 m stylem motylkowym. Po dziesięciu latach powrócił na najwyższy stopień podium w Szczecinie. Pod nieobecność Konrada Czerniaka (wicemistrza Europy dopadła choroba) podopieczny Roberta Białeckiego nie miał sobie równych. 

Przez ten czas w pływaniu zmieniło się mnóstwo - pojawiły się i już niemal odeszły w zapomnienie stroje poliuretanowe, Michael Phelps zdążył zakończyć i wznowić karierę, a tytuły mistrza kraju na "setkę" delfinem trafiały w kolejnych dziewięciu latach do Marcina Babuchowskiego, Marcina Tarczyńskiego i siedmiokrotnie do Czerniaka. Korzeniowski niezmiennie pozostawał jednak w ścisłej czołówce. Gdy w końcu doczekał się okazji do powrotu na tron tej konkurencji na własnym podwórku, wykorzystał ją w stu procentach.

Dziś jako jedyny przepłynął cały dystans w czasie poniżej pięćdziesięciu trzech sekund. Zanotował rezultat 52.37 i mógł spokojnie cieszyć się z kolejnego złota. Do minimum olimpijskiego zabrakło mu dokładnie jednej setnej sekundy, ale zawodnik AZS AWF Warszawa i tak wystąpi w tej konkurencji w Rio de Janeiro. Wskaźnik Polskiego Związku Pływackiego na sierpniowe Igrzyska wypełnił już w ubiegłym tygodniu, na mistrzostwach Europy w Londynie. Na drugiej pozycji w finale sklasyfikowany został Jan Świtkowski (53.04 s), a brąz trafił do Oskara Krupeckiego (53.39 s). Kwalifikację na juniorski czempionat Starego Kontynentu w węgierskim Hodmezovasarhely uzyskali natomiast Damian Chrzanowski (53.75 s) oraz Kacper Stokowski (54.07 s).

Podium 100 m stylem motylkowym mężczyzn:
1. Paweł Korzeniowski (AZS AWF Warszawa)   52.37
2. Jan Świtkowski (Skarpa Lublin)   53.04
3. Oskar Krupecki (Śląsk Wrocław)   53.39

W grze o Igrzyska w Rio de Janeiro pozostała Paulina Nogaj. Co prawda trenująca we Wrocławiu zawodniczka Wodnika Radom nie była w stanie uzyskać indywidualnego minimum na 100 m stylem motylkowym, ale zdobywając złoto zapewniła sobie miejsce w reprezentacyjnej sztafecie 4x100 m stylem zmiennym, która jutro powalczy o kwalifikację olimpijską. Wyjątkowo zadowolona mogła być również z faktu, że po raz pierwszy w życiu złamała magiczną barierę jednej minuty, uzyskując rezultat 59.90 s. Dokonała tej sztuki jako dopiero czwarta Polka w historii: po Otylii Jędrzejczak, Annie Dowgiert i Mireli Olczak.

Skład reprezentacyjnej sztafety 4x100 m stylem zmiennym:
1. zmiana (styl grzbietowy): Alicja Tchórz
2. zmiana (styl klasyczny): ??? (finał 30.05)
3. zmiana (styl motylkowy): Paulina Nogaj
4. zmiana (styl dowolny): ??? (finał 30.05)

Dowgiert musiała dziś zadowolić się srebrnym medalem. Dwie długości basenu pokonała w 1:00.23. Z kolei na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Mizak (1:01.21). Dla zawodniczki z Gorzowa Wielkopolskiego to już drugi krążek na tegorocznym krajowym czempionacie, po srebrze wywalczonym na dwukrotnie dłuższym dystansie. Tuż za Mizak sklasyfikowana została Diana Sokołowska (1:01.40), a piąta była Katarzyna Kołodziej. Szesnastolatka pływająca w barwach Unii Oświęcim ponownie wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów, notując wynik 1:01.91.

Podium 100 m stylem motylkowym kobiet:
1. Paulina Nogaj (Wodnik Radom)   59.90
2. Anna Dowgiert (Śląsk Wrocław)   1:00.23
3. Joanna Mizak (Stilon Gorzów Wielkopolski)   1:01.21