Polska

Lublin 2015: Pracowite popołudnie Wojdaka

Szymon Gagatek 2015-12-18 14:55

Wojciech Wojdak awansował z najlepszym czasem do finału 400 m stylem zmiennym podczas drugiego dnia eliminacji mistrzostw Polski w Lublinie. Oznacza to, że dziś po południu czekają go dwa wyjątkowo ciężkie straty. Oprócz walki o medale z najlepszymi zmiennistami w kraju, stanie na słupku startowym również na dystansie 1500 m stylem dowolnym.

Wojdak rano przepłynął 400 m stylem zmiennym w 4:16.46 i o dwie sekundy wyprzedził najlepszych na krajowym czempionacie w Szczecinie Karola Zbutowicza i Bartłomieja Kubkowskiego. Obaj koledzy z Kormorana Olsztyn solidarnie dotknęli ściany dokładnie w tym samym momencie, kończąc eliminacje z wynikiem 4:18.47. W sesji finałowej obaj spróbują zapewne zbliżyć się do minimum na mistrzostwa Europy w Londynie (4:10.38), a Zbutowicz do obrony tytułu podejdzie podwójnie zmotywowany po wczorajszej dyskwalifikacji na o połowę krótszym dystansie.

Sesja poranna rozpoczęła się od wyścigów sprinterskich. Na dystansie 50 m stylem motylkowym pań, pod nieobecność złotej i brązowej medalistki ubiegłorocznego czempionatu (Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk i Klaudii Naziębło), na zdecydowaną faworytkę wyrosła Anna Dowgiert, która jednak póki co oszczędza siły. W eliminacjach była szósta (27.94 s), pamiętając zapewne, że dziś czeka ją również ważny start w finale 100 m stylem dowolnym. Najlepszy wynik uzyskała Paulina Nogaj (27.19 s), wyprzedzając o sześć setnych sekundy Julię Jagodę.

Na 50 m stylem grzbietowym swoją klasę będzie chciał dziś potwierdzić mistrz Europy i rekordzista kraju w tej konkurencji, Tomasz Polewka. Zawodnik AZS AWF Katowice był rano minimalnie szybszy od Maksymiliana Zgierskiego, pokonując dwie długości basenu w 24.26 s. Reprezentant AZS UŁ PŁ Łódź stracił do niego cztery setne sekundy. Trzeci był Maciej Falaciński (24.38 s), a czwarty Radosław Kawęcki (24.47 s). Rekord Polski szesnastolatków Kacprowi Stokowskiemu odebrał natomiast Kamil Kaźmierczak. Zawodnik Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki uzyskał czas 24.60 s.

Na 100 m stylem zmiennym kobiet z najlepszym wynikiem do półfinałów awansowała Katarzyna Baranowska (1:04.46), natomiast na 200 m stylem klasycznym wyraźną chęć zdobycia złota wykazała Weronika Paluszek. Zawodniczka AZS AWF Warszawa, trenująca na co dzień w Stanach Zjednoczonych, zanotowała czas 2:27.68 i o ponad sekundę wyprzedziła Paulinę Zachoszcz. Niemal trzy sekundy straciły do niej z kolei Angelika Wikieł i Dominika Sztandera. W ostatniej kobiecej konkurencji sesji porannej, 400 m stylem dowolnym, pierwsze miejsce zajęła druga z sióstr Zachoszcz, Joanna (4:15.53). Tuż za nią uplasowały się Justyna Burska i Kamila Kunka.

Na zakończenie porannej sesji odbyły się jeszcze wolniejsze serie na 1500 m stylem dowolnym. Znakomicie w pierwszej z nich spisał się Konrad Stępień, który pokonał cały dystans w 15:06.55 - wolniej tylko o cztery i pół sekundy od minimum na mistrzostwa Europy w Londynie! Taki rezultat na pewno pozwoli dziewiętnastoletniemu zawodnikowi AZS AWF Warszawa na zajęcie miejsca w czołówce klasyfikacji końcowej dzisiejszej rywalizacji.

Zobacz też:
Złoci chłopcy błysnęli w eliminacjach, ale...

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja