Świat

Londyn 2016: Rekordowa sztafeta o włos od podium!

Szymon Gagatek 2016-05-21 19:59

Niesamowicie emocjonujący przebieg miała ostatnia konkurencja szóstego dnia mistrzostw Europy w Londynie. Nasza sztafeta 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn wzniosła się dziś na wyżyny swoich możliwości i stoczyła zacięty bój o podium. Niestety, nie doczekaliśmy się szczęśliwego zakończenia. Do medalu zabrakło zaledwie jednej setnej sekundy!

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

W porównaniu do składu Biało-czerwonych z eliminacji doszło do jednej zmiany. Paweł Korzeniowski zastąpił Wojciecha Wojdaka i został wydelegowany do startu na drugim odciunku. Wyścig finałowy znakomicie otworzył Jan Świtkowski, który uzyskał czas 1:47.43 i przyprowadził naszą ekipę na prowadzenie, wypełniając jednocześnie indywidualne minimum olimpijskie. Korzeniowski spisał się podobnie (1:47.46) i na półmetku plasowaliśmy się na czwartej lokacie. Następnie świetną zmianę dał Kacper Klich. Reprezentant Śląska Wrocław również złamał barierę minuty i czterdziestu ośmiu sekund (1:47.82) i gdy Kacper Majchrzak wskakiwał do wody, byliśmy na pozycji medalowej. Poznaniak w wodzie dokonywał cudów, cztery długości basenu pokonał w 1:45.60 (!), ale to nie wystarczyło do znalezienia się na podium. Na ostatnich metrach Polaków minimalnie wyprzedzili bowiem Belgowie (7:08.28) i Włosi (7:08.30).

Rezultat naszych zawodników (7:08.31), choć z pozoru bardzo pechowy, i tak zapisze się w historii polskiego pływania złotymi zgłoskami. Po niespełna roku poprawiony o niemal dwie sekundy został rekord kraju, ustanowiony na mistrzostwach świata w Kazaniu. To znakomity prognostyk przez zbliżającymi się Igrzyskami w Rio de Janeiro. Dziś występ w Brazylii najprawdopodobniej zapewnili sobie reprezentanci Italii, już w sierpniu dostaniemy zatem okazję do olimpijskiego rewanżu za dzisiejsze rozstrzygnięcia.

Ranking olimpijski 4x200 m stylem dowolnym meżczyzn:
7:08.30   Włochy [mistrzostwa Włoch 2016]
7:10.20   Brazylia [Igrzyska Panamerykańskie 2015]
7:12.46   Węgry [mistrzostwa Europy 2016]
7:12.96   RPA [mistrzostwa RPA 2016]

Podium 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn:
1. Holandia (Dion Dreesens, Maarten Brzoskowski, Kyle Stolk, Sebastiaan Verschuren)   7:07.82
2. Belgia (Louis Croenen, Glenn Surgeloose, Dieter Dekoninck, Pieter Timmers)   7:08.28
3. Włochy (Mitchell D'Arrigo, Filippo Magnini, Luca Dotto, Gabriele Detti)   7:08.30

Naszym reprezentantom nie udało się dziś awansować do grona najlepszych w sprinterskich konkurencjach. Na dystansie 50 m stylem dowolnym mężczyzn Konrad Czerniak, startujący w swoim wyścigu półfinałowym zaledwie kilkanaście minut po wyczerpującej walce o medal 100 metrów delfinem, był dziesiąty (22.29 s). Trzynastą pozycję zajął natomiast Filip Wypych (22.39). - Chciałem popłynąć szybciej, ale czegoś mi zabrakło. Będę musiał atakować to minimum na mistrzostwach Polski - powiedział po wyścigu łodzianin.

Poza ósemką tej konkurencji znalazły się również nasze panie. Na trzynastym miejscu uplasowała się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk (25.27 s), a lokatę niżej sklasyfikowana została Anna Dowgiert (25.41 s). Z kolei z dalszą rywalizację wśród żabkarek na dystansie 50 metrów pożegnała się Dominika Sztandera. Czas 31.71 s wystarczył do zajęcia czternastej pozycji.

Skład finału 50 m stylem klasycznym kobiet:
Jennie Johansson (Szwecja), Jenna Laukkanen (Finlandia), Hrafnhildur Luthersdottir (Islandia), Mariya Liver (Ukraina), Sophie Hansson (Szwecja), Veera Kivirinta (Finlandia), Petra Chocova (Czechy), Natalia Iwaniewa (Rosja)

Skład finału 50 m stylem dowolnym mężczyzn:
Florent Manaudou (Francja), Benjamin Proud (Wielka Brytania), Kristian Gkolomeev (Grecja), Ari-Pekka Liukkonen (Finlandia), Andriy Govorov (Ukraina), Krisztian Takacs (Węgry), Norbert Trendafir (Rumunia), Luca Dotto (Włochy)

Skład finału 50 m stylem dowolnym kobiet:
Francesca Halsall (Wielka Brytania), Ranomi Kromowidjojo (Holandia), Anna Santamans (Francja), Jeanette Ottesen (Dania), Yuliya Khitraya (Białoruś), Therese Alshammar (Szwecja), Theodora Drakou (Grecja), Silvia di Pietro (Włochy)