Kartka z kalendarza

Szymon Gagatek 2013-05-31 21:11

Dokładnie sześćdziesiąt lat temu, 31 maja 1953 roku, został zanotowany pierwszy w historii pływania rekord świata w stylu motylkowym. Historycznego wyczynu dokonał Gyorgi Tumpek. Dziś wracamy pamięcią do tamtego wydarzenia.

Węgierski pływak ustanowił pierwszy oficjalny rekord świata startując na zawodach w Budapeszcie. Niesiony dopingiem miejscowej publiczności na odcinku 100 metrów uzyskał czas 1:04.3. W następnym roku poprawiał ten rezultat jeszcze kilka razy i tytuł posiadacza rekordu globu stracił dopiero w 1955 roku na rzecz Amerykanina Alberta Wigginsa, który w New Heaven przepłynął ten dystans w 1:01.5. Później FINA wprowadziła nową regulację, mówiącą o tym, że najlepsze rezultaty w historii, aby były oficjalne, muszą być ustanawiane na basenie 50-metrowym (lub mającym długość 55 jardów).

Dla urodzonego w 1929 roku zawodnika okazało się to idealną okazją do wskoczenia na szczyt po raz kolejny. Niespełna cztery lata po historycznym wyczynie w Budapeszcie, dokonał kolejnego – znów w stolicy Węgier. Dokładnie 26 maja 1957 roku uzyskał czas 1:03.4 i stał się pierwszym posiadaczem rekordu świata ustanowionego według nowych przepisów. Nie nacieszył się nim jednak długo. Już dwadzieścia jeden dni później jego wynik poprawił Japończyk, Takashi Ishimoto. Co ciekawe, Azjata uzyskał dokładnie taki sam czas jak Wiggins dwa lata wcześniej - 1:01.5.

W międzyczasie Tumpek sięgnął po kilka międzynarodowych sukcesów. W tamtym czasie na Igrzyskach Olimpijskich i Mistrzostwach Europy w stylu motylkowym rywalizowano tylko na dystansie 200 metrów. W 1954 roku Węgier wywalczył w Turynie złoto w tej konkurencji podczas czempionatu Starego Kontynentu. Z automatu stał się jednym z faworytów do pierwszego miejsca na Igrzyskach w Melbourne, które miały się odbyć dwa lata później. Tumpek najpierw bez problemów wszedł do finału z drugim czasem, a w nim do ostatnich chwil walczył o srebrny medal z Ishimoto. Ostatecznie o jedną dziesiątą sekundy lepszy okazał się Japończyk.  W wyścigu triumfował Wiliam Yorzyk z USA (2:19.3). W 1958 roku Tumepk wywalczył jeszcze w Budapeszcie srebro Mistrzostw Europy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.

Dziś rekord świata na dystansie 100 m stylem motylkowym to już 49.82 s. Należy oczywiście do Michaela Phelpsa. Amerykanin ustanowił go w Rzymie, podczas Mistrzostw Świata w 2009 roku. Czy w najbliższym czasie ktoś będzie się w stanie zbliżyć do tego rewelacyjnego wyniku?