Polska

ZMP Olsztyn 2016: Roguski o włos od rekordu!

Joanna Kwatera 2016-12-18 22:57

W stylu klasycznym zawodnicy robili co mogli, aby uświetnić rywalizację w mistrzostwach Polski w Olsztynie. Marcin Stolarski bił rekord Polski w konkurencji 100m, a na dystansie dwa razy dłuższym drugim najlepszym wynikem w historii Polski popisał się Bartłomiej Roguski. Niewiele brakło mu także do ustanowienia nowego rekordu kraju.

Specjaliści stylu klasycznego prezentowali doskonałą formę od samego początku do samego końca tych mistrzostw. Po rekordach Polski seniorów oraz juniorów na dystansach 100 i 50m przyszedł czas na wyłonienie najlepszego wśród dwustumetrowców. Do rywalizacji stanęli czołowi polscy zawodnicy, a z toru czwartego z najlepszym czasem ruszył Marcin Stolarski i to on właśnie prowadził po pięćdziesięciu metrach tego wyścigu. Kolejne 50 metrów najszybciej pokonał młodszy z braci Kusto – Rafał i przejął prowadzenie na półmetku. W tym momencie wszystkie niepowodzenia na tych zawodach postanowił powetować sobie Bartłomiej Roguski, który zostawił daleko w tyle wszystkich rywali, wyłączając na finiszu tablice pomiaru czasu na cyfrach 2:06.78. Jego znakomity rezultat okazał się być zaledwie 0,17 sekundy słabszy niż wynosi rekord Polski w tej konkurencji Sławomira Kuczki, a także drugim najlepszym w historii Polski wynikiem uzyskanym na tym dystansie w stylu klasycznym. Roguski jest również jednym z zaledwie trzech reprezentantów Polski, którzy ten dystans przepłynęli poniżej dwóch minut i siedmiu sekund (dokonali tego jeszcze tylko Sławomir Kuczko i Mikołaj Machnik). Drugi do mety dotarł broniący tytułu Jacek Arentewicz, a trzy setne sekundy za nim na ścianę finiszową wpadł Rafał Kusto. 17latek reprezentujący UKS Orkę Lubań wynikiem 2:07.92 znacznie wyśrubował rekord kraju w swojej kategorii wiekowej.

Również w rywalizacji kobiet na dystansie o połowę krótszym blisko rekordu Polski przewinęła się faworytka tego wyścigu Dominika Sztandera. Pływaczka Juvenii Wrocław zaczęła mocno i prowadzenia nie oddała już do mety, choć na trzeciej długości próbowała jeszcze powalczyć z nią Paulina Zachoszcz. Sztandera ukończyła ten wyścig z czasem 1:05.63, a do poprawienia rekordu na tym dystansie zabrakło zaledwie 0,26 sekundy. Druga do mety dopłynęła Zachoszcz, a trzecia Kinga Cichowska, która wywalczyła na tych mistrzostwach trzy medale w stylu klasycznym.