Świat

Gwangju 2015: Polscy studenci gotowi do startu w Korei, w sobotę początek sesji

Szymon Gagatek 2015-07-04 00:38

Po raz dwudziesty ósmy w historii najlepsi studenci, uprawiający na co dzień pływanie, podejdą do wyjątkowej sesji. Tym razem miejscem egzaminu, do którego dopuszczona została między innymi ósemka polskich reprezentantów, będzie koreańskie Gwangju. Początek rywalizacji na XXVIII Letniej Uniwersjadzie już w nocy z piątku na sobotę!

Kadra naszego kraju, choć nieliczna, pojechała do Korei z nadziejami na dobre rezultaty. Jedyną kobietą, która zaprezentuje się na pływalni w Gwangju będzie Justyna Burska. Czterokrotna mistrzyni Polski ze Szczecina weźmie udział w wyścigach na dystansach 400 i 800 m stylem dowolnym. Z kolei "jedynakiem" spośród polskich studentów uczących się za oceanem będzie inny długodystansowiec, Paweł Furtek.

Być może pozytywnie zaskoczy Michał Poprawa, którego czekają starty na wszystkich dystansach w stylu motylkowym. Wydaje się, że najlepiej powinien poradzić sobie na 200 metrów, gdzie stawka powinna być dość wyrównana. Faworytem rywalizacji będzie zapewne utalentowany Andrew Seliskar ze Stanów Zjednoczonych, jeden z najmłodszych uczestników zmagań delfinistów. W stylu grzbietowym zaprezentuje się natomiast Krzysztof Morawski, który na najdłuższym dystansie legitymuje się nawet szóstym wynikiem na liście startowej. Wśród grzbiecistów również najpoważniejszym kandydatem do złota będzie Amerykanin, Jacob Pebley.

Bardzo ciekawie zapowiada się też rywalizacja żabkarzy. Wśród sprinterów zobaczymy zarówno Filipa Wypycha, jak i Dawida Szulicha. Zawodnik Delfina Legionowo ma jeden z lepszych czasów zgłoszenia i będzie w szerokim gronie kandydatów do medali. Szulicha zobaczmy również na dwukrotnie dłuższym dystansie. Z zainteresowaniem będziemy śledzić również poczynania zagranicznych specjalistów od stylu klasycznego. W Gwangju pojawią się między innymi Serb Caba Siladji, który świetnie spisuje się w tegorocznym sezonie, a także Dmitriy Balandin z Kazachstanu - rewelacja ubiegłorocznych Igrzysk Azjatyckich.

Na Uniwersjadzie rozegrane zostaną również wyścigi na olimpijskim dystansie 10 km na wodach otwartych. Wśród zgłoszonych zawodników nie zabrakło polskich nazwisk. W bardzo mocno obsadzonej rywalizacji nasz kraj będą reprezentować Joanna Zachoszcz i Krzysztof Pielowski.

Kadra Polski na Uniwersjadę w Gwangju:
 *Justyna Burska (400, 800 m stylem dowolnym)
 *Paweł Furtek (400, 800 i 1500 m stylem dowolnym)
 *Krzysztof Morawski (100, 200 m stylem grzbietowym; 4x100 m stylem zmiennym)
 *Michał Poprawa (50, 100, 200 m stylem motylkowym; 4x100 m stylem zmiennym)
 *Dawid Szulich (50, 100 m stylem klasycznym; 4x100 m stylem zmiennym)
 *Filip Wypych (50 m stylem dowolnym; 50 m stylem klasycznym; 4x100 m stylem zmiennym)

Wody otwarte:
 *Joanna Zachoszcz (10 km)
 *Krzysztof Pielowski (10 km)