Polska

Łódź 2018: Klasyczny wystrzał Roguskiego!

Joanna Kwatera 2018-05-26 20:01

Trzeci dzień Mistrzostw Polski seniorów i młodzieżowców również obfitował w niespodzianki, a kadra pływaków, którzy uzyskali przepustki na mistrzostwa Europy w Glasgow powiększyła się o kolejne nazwiska. Rewelacyjny występ zanotował dziś Bartłomiej Roguski, uzyskując najlepszy od wielu lat czas na najdłuższym dystansie żabkarskim.

Niespodziewane zwycięstwa i sukcesy podczas zmagań sportowców zawsze nadawały smaczku rywalizacji. Trudno w przypadku Bartłomieja Roguskiego może mówić o zaskoczeniu jeśli chodzi o wygraną na dystansie 200m stylem klasycznym, ale aż tak dobrego wyniku jaki osiągnął dziś na pływalni łódzkiej Zatoki Sportu Warszawianin chyba nikt nie przewidywał. Reprezentant AZS AWF Warszawa już podczas cyklu Grand Prix Polski zachwycał formą, notując jako jedyny zawodnik wszystkie siedem wygranych w swojej koronnej konkurencji. W sobotnie popołudnie Roguski przystąpił do wyścigu bardzo zmotywowany, gdyż stawką dla niego była pierwsza w karierze kwalifikacja na wielką międzynarodową imprezę. Podopieczny Macieja Certy przez cały wyścig utrzymywał mocne tempo, a międzyczasy po każdej długości basenu wahały się około pół sekundy od tempa na rekord Polski. Roguski zdecydowanie odskoczył rywalom już pod koniec trzeciej pięćdziesiątki, a na ostatniej prostej wykazał się znakomitym finiszem, osiągając wynik 2:11.77.

Rezultat ten to najlepszy uzyskany od niemal dokładnie dziewięciu lat wynik polskiego pływaka w konkurencji 200m stylem klasycznym. To również trzeci najlepszy czas w dziejach polskiego pływania. Szybciej od Roguskiego dystans ten pokonali tylko rekordzista kraju Sławomir Wolniak oraz mistrz Europy  z Budapesztu (2006) Sławomir Kuczko, a obaj dokonali tego jeszcze w erze strojów poliuretanowych. To także nowy, sporo ponad sekundę poprawiony rekord życiowy 25-latka, który dzięki swojej znakomitej postawie zapewnił sobie bilet do Glasgow i będzie reprezentował barwy narodowe podczas mistrzostw Europy w Szkocji.

Dwukrotnie szybciej od minimum kwalifikacyjnego na mistrzostwa Europy juniorów w Helsinkach pływał dziś Jan Kałusowski, a najszybszy w stawce finałowej finisz zawodnika MKS Trójka Łódź pozwolił mu stanąć na podium mistrzostw Polski seniorów i cieszyć się ze srebrnego ich krążka. Kałusowski o ponad trzy sekundy wyśrubował swój rekord życiowy, uzyskując czas 2:13.97 i wraz z Alanem Kłosińskim powalczą zapewne o jak najlepsze rezultaty podczas lipcowych zmagań w Finlandii.