Polska

Lublin 2015: Petryka straszy rywalki, Śląsk z rekordem Polski

Szymon Gagatek 2015-12-18 02:00

Ostatnią kobiecą konkurencją, w której rozdano dziś medale w Aqua Lublin, była rywalizacja na dystansie 4x100 m stylem dowolnym. Najlepsza okazała się ekipa Śląska Wrocław, która wyśrubowała własny rekord Polski. Świetny czas na zmianie ze startu lotnego w uzyskała zawodniczka Juvenii, Alicja Tchórz, z kolei przed jutrzejszym finałem indywidualnym na 100 m stylem dowolnym rywalki postraszyła Nikola Petryka.

Zawodniczki Śląska przystąpiły do dzisiejszej rywalizacji w składzie różniącym się w połowie od tego z ubiegłego roku. Paulina Żelazna i Patrycja Rzońca zastąpiły Karolinę Dyrdę i Julię Nowak. Na pierwszej zmianie popłynęła Anna Dowgiert, która uzyskała bardzo dobry wynik, 54.44 s i od razu wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie. Następnie do wody wskoczyła Żelazna, a po niej Rzońca. Na ostatnich stu metrach zaprezentowała się Nikola Petryka, pokonując swój odcinek w 54.11 s! To wyraźny sygnał od naszej utalentowanej osiemnastolatki, wysłany w stronę rywalek, mówiący o tym, że w jutrzejszej walce o indywidualne medale na 100 m stylem dowolnym wcale nie muszą liczyć się jedynie Dowgiert, Diana Sokołowska i Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk.

Obrończynie tytułu na finiszu zanotowały wynik 3:41.94, lepszy aż o niemal dwie sekundy od tego, który dwanaście miesięcy temu pozwolił im sięgnąć po złote krążki krajowego czempionatu. Ostatecznie na podium znalazły się dokładnie te same kluby, które cieszyły się z medali w roku ubiegłym. Juvenia i AZS AGH zamieniły się jednak miejscami. W Ostrowcu Świętokrzyskim Alicja Tchórz nie zdołała odrobić strat do wyprzedzającej ją Natalii Pawlaczek - podopiecznej Grzegorza Widanki zabrakło wtedy jedynie dziesięciu setnych sekundy. Dziś już sobie na to nie pozwoliła. Swój odcinek pokonała w fantastycznym tempie (53.39 s) i, niczym Sarah Sjoestroem popisująca się świetnymi kraulowymi wynikami w rywalizacji sztafetowej na tegorocznych mistrzostwach świata w Kazaniu, pokazała swoim rywalkom, że gdyby tylko chciała powalczyć o indywidualne złoto na 100 m stylem dowolnym, to byłaby zdecydowaną faworytką tej konkurencji.

Podium na dystansie 4x100 m stylem dowolnym kobiet:
1. Śląsk Wrocław (Anna Dowgiert, Paulina Żelazna, Patrycja Rzońca, Nikola Petryka)   3:41.94 [rekord Polski]
2. Juvenia Wrocław (Dominika Sztandera, Paula Żukowska, Weronika Górecka, Alicja Tchórz)   3:43.02
3. AZS AGH Kraków (Anna Kawecka, Anna Kozłowska, Luigia Sirignano, Kamila Kunka)   3:43.15