Świat

Budapeszt 2017: Majchrzak blisko rekordu. Na finał nie wystarczyło

Szymon Gagatek 2017-07-24 20:24

Dwóch reprezentantów Polski, Tomasz Polewka i Kacper Majchrzak, wystąpiło w sesji popołudniowej drugiego dnia mistrzostw świata w Budapeszcie. Niestety, żadnemu z nich nie udało się awansować do wyścigów finałowych. Bliżej tego wyczynu był Majchrzak, któremu zabrakło niewiele do poprawienia rekordu kraju na 200 m stylem dowolnym.

Podopieczny Michała Szymańskiego wskoczył do wody w pierwszym wyścigu półfinałowym. Rozpoczął zmagania bardzo dobrze i na półmetku znajdował się nawet na 3. pozycji. W końcówce spadł jednak o dwie lokaty, finiszując z czasem 1:46.40. Na ostatnich metrach wyprzedził go Park Tae-Hwan (1:46.28), co - jak się później okazało - zadecydowało o tym, że Polaka zabrakło w najlepszej ósemce. W klasyfikacji końcowej Majchrzak uplasował się na 9. miejscu, płynąc tylko o jedną dziesiatą sekundy wolniej od rezultatu, który na igrzyskach w Rio de Janeiro dał mu rekord Polski.

- Nie poszło tak jak miało pójść. Szkoda, bo bardzo chciałem w tym finale popłynąć. Tam się zaczyna taka walka, że czasem wyniki w półfinałach są lepsze niż w samym finale. Walczymy dalej, są sztafety, jest 100 m stylem dowolnym. Sporo startów przede nami. Na pewno się nie poddajemy. Szkoda tych sytuacji, w których zabrakło naprawdę niewiele - czy to Radkowi czy Jasiowi. Brakuje szczęścia, ale musimy się zmobilizować i trochę pomóc temu szczęściu, żeby nie było takich sytuacji - skomentował zawodnik Warty Poznań.

Majchrzak miał okazję na własnej skórze poczuć wyjątkową atmosferę w Dunaj Arenie. Płynął w jednym wyścigu z reprezentantem gospodarzy, Dominikiem Kozmą. Co więcej, na prezentację wyszedł tuż po nim, gdy cały obiekt trząsł się jeszcze z powodu głośnego dopingu około 15 tysięcy kibiców zasiadających na trybunach. - Starałem się wmówić sobie, że te krzyki są dla mnie - śmiał się, wspominając tamten moment.

W gronie finalistów na dystansie 100 m stylem grzbietowym nie zobaczymy natomiast Tomasza Polewki. Podopieczny Wojciecha Sadowskiego dwie długości basenu pokonał po południu szybciej niż w eliminacjach, ale wynik 54.12 wystarczył mu jedynie do zajęcia 15. pozycji. Warto jednak dodać, że jest do drugi wynik w karierze zawodnika AZS AWF Katowice. Szybciej pływał tylko w eliminacjach tegorocznych mistrzostw Polski w Lublinie, gdy po raz pierwszy złamał barierę pięćdziesięciu czterech sekund. 

Już przed startem Polewka musiał się zmagać z pierwszym problemem, przez co początek wyścigu trochę się opóźnił. - Z nakładką coś nie grało, cały czas spadała, ale nie wybiło mnie to z rytmu, dalej byłem skupiony - mówił - Stawka była zdecydowanie bardzo mocna. Z resztą to można było odczuć, było strasznie gęsto. Decydowała końcówka, a ostatni ruch trochę mi nie wyszedł. Nie rzuciłem się na ścianę tak jak powinienem i parę setnych tam uciekło. Apetyt był większy, nie ukrywam. Treningi pozwalały wierzyć, że ten rezultat będzie dużo lepszy, ale taki jest sport i nie zawsze wychodzi tak jak się chce. To jednak półfinał mistrzostw świata, więc jestem zadowolony, że jest progres w stosunku do poprzednich mistrzostw i igrzysk olimpijskich. Lecimy dalej, zostały mi jeszcze starty na 50 metrów i w sztafecie. Jest jeszcze kilka dni na wyciągnięcie wniosków.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Starty Polaków w sesji eliminacyjnej - 25.07:
9:30 – 50 m stylem klasycznym mężczyzn
   Marcin Stolarski (seria 7/9, tor 1.)

10:12 – 200 m stylem motylkowym mężczyzn
   Jan Świtkowski (seria 4/5, tor 2.)

10:31 – 800 m stylem dowolnym mężczyzn
   Wojciech Wojdak (seria 3/4, tor 3.)