Polska

Liga SMS I runda: Szczeciński SMS najlepszy w Polsce!

Joanna Kwatera 2016-12-04 01:22

Drugiego dnia pierwszej rundy Ligi SMS młodzi zawodnicy zaprezentowali się również z dobrej strony, poprawiając dwa rekordy kraju juniorów, a najlepszymi pływakami wśród uczniów szkół mistrzostwa sportowego w Polsce zostali zawodnicy ze Szczecina.

Dejavu z Poznania przeżywał w Olsztynie Kacper Stokowski, który znów zaliczył na zawodach rekordowego had-tricka. Po najlepszych osiągnieciach w historii kraju 17latków, ustanowionych wczoraj na dystansach 100m stylem motylkowym i 200m stylem dowolnym, dzisiaj mistrz Europy juniorów z Hodmezovasarhely podobnej sztuki dokonał w konkurencji 100m stylem grzbietowym. Blisko poprawienia rekordowego wyniku Stokowski był już startując w konkurencji indywidualnej, ale czas 51.34 okazał się 0,18 sekundy słabszy od tego, który wypływał dwa tygodnie temu na Termach Maltańskich. Reprezentant SMS Warszawa Bielany nie spoczął jednak na laurach i płynąc na pierwszej zmianie sztafety 4x100m stylem zmiennym zmobilizował się jeszcze bardziej, pokonując ten dystans w czasie 51.03. Wyśrubował tym samym jeszcze swoje rekordowe osiągnięcie, uzyskane podczas Grand Prix Polski w Poznaniu. Jego drużyna osiągnęła najlepszy czas w tej konkurencji, ale startowała PK.

W ślady starszego kolegi postanowił pójść reprezentant tej samej SMS – Filip Orlicz, który również startując na pierwszej zmianie sztafety, ale w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, poprawił swoje najlepsze osiągnięcie w historii Polski, również uzyskane podczas Grand Prix Polski w Poznaniu. 14latek przepłynął cztery długości basenu stylem dowolnym w czasie 51.36, a więc o pięć setnych sekundy szybciej niż zrobił to dwa tygodnie temu. Szkoła z Bielan zanotowała na tym dystansie w tabeli trzecią lokatę.

Najlepszą drużyną wśród szkół mistrzostwa sportowego zostali pływacy SMS Szczecin, którzy  zgromadzili łącznie 2111 punktów i zdecydowanie zwyciężyli tę rywalizację. Uczniowie ze stolicy województwa zachodniopomorskiego triumfowali w aż trzynastu konkurencjach, a najwięcej punktów dla szkoły zdobył Jakub Książek. Zawodnik ten okazał się niepokonany na dystansach: 50 i 100m stylem dowolnym i motylkowym, a także w sztafetach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym, natomiast w konkurencji 4x200m stylem dowolnym zajął z kolegami z drużyny drugie miejsce. W stylu klasycznym na dystansach 100 i 200m oraz w sztafetach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym najwyższą ilość punktów zdobył Piotr Wawrzynkiewicz. W konkurencji 1500m stylem dowolnym zwycięstwo odniósł Amadeusz Kiełczewski, a drugą lokatę zanotował Konrad Rój (również członek sztafety 4x200m stylem dowolnym). Zwycięstwo zapisała na koncie także Natalia Fryckowska, która okazała się najszybsza w konkurencji 50m stylem dowolnym, a także stawała na drugim stopniu podium na sprinterskim dystansie w stylu klasycznym i trzecim w sprincie stylem motylkowym. Uczniowie SMS Szczecin triumfowali też w prestiżowej konkurencji 8x50m stylem zmiennym mix, gdzie nagrodą był również olbrzymi, biały i zapewne smakowity tort. Ponadto na miejsca na podium wywalczyli dla Szczecina jeszcze: Karol Ostrowski, Jakub Więckowski, Katarzyna Rogowska, Julia Baryła, Paulina Majszutowicz, Olaf Gębka, Emil Popis, Dominik Dębski i Aleksandra Reks.

Drugie miejsce wśród najlepszych szkół mistrzostwa sportowego odnotowali w tabeli pływacy z Oświęcimia (1931 pkt). Uczniowie z województwa małopolskiego stawali na podium dziesięć razy, odnosząc zwycięstwa w dwóch konkurencjach. Na dystansie 50m stylem klasycznym triumfował nowy rekordzista Polski 16latków - Andrzej Michalczyk (trzeci także na 100m stylem dowolnym), a w najbardziej wymagającej konkurencji stylem motylkowym Dominka Adamiec, która wyprzedziła na mecie koleżankę klubową Wiktorię Musioł. Drugie lokaty na dystansach 200 i 400m stylem dowolnym odnotował Arkadiusz Topolski oraz w konkurencji 100m stylem motylkowym Katarzyna Kołodziej. Drugie miejsce zawodnicy z Oświęcimia zajęli też w konkurencji 8x50m stylem dowolnym mix. Na trzeciej pozycji wyścigi ukończyli: Natalia Lewandowska (200m stylem zmiennym) oraz sztafety 4x100m stylem zmiennym chłopców i 4x200m stylem dowolnym dziewcząt.

Bój o trzecie miejsce w tym rankingu był niezwykle zacięty, a do najniższego stopnia podium pretendowały aż cztery zespoły: SMS z Lublina, Wrocławia, Olsztyna i Krakowa. Na cztery konkurencje przed końcem zawodów to Krakowianie wiedli prym w tej walce, ale ostatecznie trzecią lokatę zgarnęli pływacy z Lublina, a przyczyniły się do tego zwycięstwa Julii Adamczyk na dystansie 800m stylem dowolnym oraz sztafety dziewcząt 4x100m stylem zmiennym. Adamczyk poza tym  triumfowała także na dystansie o połowę krótszym w stylu dowolnym oraz okazała się najlepsza w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym. Kompletem zwycięstw w stylu klasycznym popisała się Wiktoria Samuła, druga również na dystansie 400m stylem zmiennym. Drugie miejsce w konkurencji 200m stylem zmiennym dołożyła Ewa Osiniak, a trzecie Karolina Smyłek (100m stylem grzbietowym) i Kamila Andrzejewska (400m stylem dowolnym).