Polska

ZMP Olsztyn 2016: Fiedkiewicz z rekordem Polski 15latek!

Joanna Kwatera 2016-12-18 23:25

Ciekawie od samego początku rozgrywała się rywalizacja w konkurencji 50m stylem dowolnym kobiet, gdzie prym wiodły od eliminacji juniorki. Rano najlepszym czasem popisała się Natalia Fryckowska (MKP  Szczecin), a druga była Kornelia Fiedkiewicz (Juvania Wrocław). 15latka z Wrocławia pokusiła się nawet o zwycięstwo w wyścigach półfinałowych, uzyskując czas zaledwie o dwie sekundy słabszy niż wynosił rekord Polski juniorek 15letnich (25.52) i w do rywalizacji finałowej przystąpiła na torze czwartym. Tam jednak najszybciej finiszowała obrończyni tytułu Aleksandra Urbańczyk, uzyskując swój drugi najlepszy w tym sezonie czas 24.42. Druga była Anna Dowgiert, a trzecia Anna Kawecka. Co nie udało się w półfinale udało się w wyścigu finałowym – piątą lokatę z nowym rekordem Polski 15latek w tej konkurencji - 25.19 wywalczyła Fiedkiewicz.

Krocząca od zwycięstwa do zwycięstwa w tym sezonie na dystansie 400m stylem zmiennym Julia Adamczyk zapewne dawała wyraźny sygnał wszystkim, że będzie chciała w tej konkurencji powalczyć o tytuł mistrzyni Polski. Jak ostrzegała tak zrobiła, obejmując prowadzenie w wyścigu finałowym tej konkurencji w trzeciej części dystansu, pływanej stylem klasycznym.  Od tej pory jej przewaga nad Paulą Żukowską zaczęła już tylko rosnąc i w takiej kolejności zawodniczki zameldowały się na finiszu. Czas Adamczyk 4:42.09 to jej nowy rekord życiowy. O trzecie miejsce zaciętą walkę stoczyły z sobą dwie 15latki rekordzistka kraju w tej kategorii wiekowej Lidia Halicka i Agnieszka Rutkowska. Niesamowitym finiszem popisała się w stylu dowolnym niespodziewanie Rutkowska (szybciej ten odcinek o cztery setne sekundy pokonała tylko Adamczyk) i w walce o brąz pokonała mistrzynię Polski 15latek w tej konkurencji o ponad cztery sekundy, poprawiając o prawie sześć sekund swój rekord życiowy (4:48.07).

W wyścigu 200m stylem  dowolnym kobiet ciężko było szukać murowanej faworytki do zwycięstwa. Wyścig mocno zaczęła obrończyni tytułu z Lublina Wioletta Orczykowska, która prowadziła na półmetku tej rywalizacji. Później zaczęła jednak słabnąć i dogoniły ją inne zawodniczki. Na ostatnich pięćdziesięciu metrach znakomitym finiszem wykazała się zwyciężczyni półfinałów Joanna Cieślak i wyraźnie wyprzedziła resztę konkurentek, zdobywając pierwszy w karierze złoty medal mistrzostw Polski seniorów. Reprezentantka Warty Poznań jako jedyna złamała w tym wyścigu barierę dwóch minut, osiągając czas 1:59.02 – ponad dwie sekundy lepszy niż wynosił dotychczas jej rekord życiowy w tej konkurencji. Drugą lokatę zajęła Justyna Burska a trzecią Paulina Piechota.

Swój kolejny złoty medal mistrzostw Polski zdobyła studiująca w Stanach Zjednoczonych zawodniczka Juvenii Wrocław Klaudia Naziębło. Pływaczka wrocławskiego klubu, która do Polski dotarła dopiero w piątek, okazała się najszybsza w konkurencji 100m stylem motylkowym, uzyskując czas poniżej jednej minuty – 59.33. Drugą zawodniczką, której udało się jeszcze pokonać tę barierę była mistrzyni Polski z długiego basenu Paulina Nogaj (59.49). Na najniższym stopniu podium stanęła zwyciężczyni na dystansie dwa razy dłuższym Joanna Mizak.

Złoty krążek zawisł też na szyi innej pływaczki, która również podjęła naukę w USA – Ludwiki Szynal. Druga na 100 i czwarta na 50m w końcu dopięła swego i udało jej się wyrwać zwycięstwo na dystansie 200m stylem grzbietowym, choć w pierwszej połowie wyścigu zaciekle rywalizowała z nią Agata Naskręt. Szynal jednak odparła ataki młodszej koleżanki, dopływając do ściany finiszowej z ogromna przewagą ponad półtorej sekundy nad reprezentantką Astorii Bydgoszcz (2:06.90). Trzecia do mety dotarła doskonale finiszująca Gabriela Wójtowicz, która straciła do Naskręt zaledwie trzynaście setnych sekundy.