Polska

Grand Prix w Poznaniu: zmiażdżony rekord Polski Ali Tchórz!

Joanna Kwatera 2015-11-21 16:37

W Poznaniu rozpoczęły się dziś kolejne zawody z cyklu Grand Prix Puchar Polski w pływaniu. Na termach maltańskich zawodnicy od rana walczą o przepustki na grudniowe Mistrzostwa Europy na krótkim basenie, które odbędą się w Natanji w Izraelu. W sesji porannej poniżej minimum kwalifikacyjnego popłynęły cztery osoby w pięciu konkurencjach, a wisienką na torcie porannej rywalizacji był nowy, znakomity rekord Polski Ali Tchórz!

Dwóch reprezentantów na Mistrzostwa Europy wyłoniły wyścigi na dystansie 200m stylem grzbietowym. O ile Radosław Kawęcki przepustkę do Izraela już ma, choć również i dziś uzyskał rezultat o wiele lepszy niż kwalifikacyjne minimum (1:51.55), o tyle formalności tej musiała dopełnić Alicja Tchórz. Zawodniczka Juvenii Wrocław niezwykle ambitnie podeszła do zadania miażdżąc swój rekord Polski oraz rekord życiowy w tej konkurencji prawie o 2 sekundy! Wynik 2:05.24 dał jej 862 pkt i wpisał do tabeli nowe najlepsze osiągnięcie w historii kraju. Tchórz zatem jest już drugą pływaczką po Katarzynie Baranowskiej, która będzie reprezentować nasz kraj w tej konkurencji w Izraelu.

Znakomitą formę po raz kolejny  zaprezentowała dziś Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Łodzianka w dwóch swoich startach: na dystansie 50m stylem motylkowym i 100m stylem zmiennym uzyskała wynik lepszy od wymaganego minimum kwalifikacyjnego na ME w Izraelu i kolejny raz będzie główną pretendentką do wygranej w klasyfikacji generalnej Grand Prix tym razem Poznania. Wynik 59.24, który dał pływaczce aż 876 pkt to trzeci najlepszy wynik w jej karierze konkurencji 100m stylem zmiennym. Tylko 3 setnych sekundy brakło jej do pobicia rekordu życiowego na dystansie 50m stylem motylkowym, a rezultat 25.61 (drugi najlepszy wynik w jej karierze) pozwolił zająć pierwszą lokatę w tej konkurencji, w której o zwycięstwo godnie rywalizowała z Anną Dowgiert (Śląsk Wrocław). Dowgiert również popłynęła poniżej minimum kwalifikacyjnego na tym dystansie (25.89 – drugi najlepszy rezultat w jej karierze), ale Wrocławianka bilet do Izraela zapewniła sobie już na Mistrzostwach Świata w Kazaniu.

O minimum kwalifikacyjne otarł się rano Sebastian Szczepański w konkurencji 200m stylem dowolnym, uzyskując czas 1.44.71, zaledwie o 11 setnych sekundy gorszy od wymaganego przez PZP do wyjazdu do Izraela.

Pierwszy raz od pechowej kontuzji barku do rywalizacji powrócił Paweł Korzeniowski, który już rano okazał się najlepszy w wyścigu na dystansie 100m stylem zmiennym oraz zajął trzecią lokatę w konkurencji 200m stylem dowolnym. Zawodnik AZS AWF Warszawa udział w grudniowych mistrzostwach Europy ma już zapewniony, dzięki doskonałej postawie na MŚ w Kazaniu.