Psychologia

7 wskazówek na zawody. Jak działać?

Joanna Budzis 2019-05-14 00:36

Wybierasz się na ważne zawody? Warto wziąć pod uwagę co pomaga, a co przeszkadza w regeneracji i koncentracji na startach. W chwili, kiedy nie pozostaje ci nic innego jak zaakceptować wykonaną już pracę, weź pod uwagę detale, które mogą teraz mieć wpływ na to jak wykorzystasz swój potencjał na zawodach. Co robić, a czego unikać, aby lepiej wystartować? 

 

1. Ogranicz czas spędzany na telefonie i innych urządzeniach elektronicznych. 

Ból i zmęczenie, czyli to czego obawia się każdy zawodnik. Prawie każdy.

Joanna Budzis 2019-03-25 22:27

Wstajesz rano, jesteś zmęczony, a przed tobą kolejny ciężki dzień treningowy. Spodziewasz się, albo wiesz dokładnie jakie zadania treningowe będą dla ciebie dzisiaj wyzwaniem. Zdarza się, że wiesz dokładnie w jakim dniu tygodnia czeka cię sprawdzian treningowy. Przypominasz sobie jak bardzo męczące były podobne zadania, wspominasz to zmęczenie, ból mięśni i trudności z oddychaniem...

Sekrety pewności siebie

Joanna Budzis 2019-01-08 16:19

Pewność siebie, to umiejętność, którą zawodnik buduje w okresie treningowym tak samo jak i inne umiejętności niezbędne do osiągnięcia mistrzostwa. Niepewność na starcie, strach, lęk i stres to coś co w większym lub mniejszym stopniu dotyka każdego zawodnika. Ci, którzy skutecznie potrafią nad tym zapanować, wypracowali to. Mistrzowska pewność siebie i kontrola stresu jest wypracowana. Kropka. Jak to zrobić?

Jak nagradzać, żeby inspirować? cz.2

Joanna Budzis 2018-11-23 00:08

Konstruktywnej informacji zwrotnej ciąg dalszy. Drodzy trenerzy, rodzice i nauczyciele, skoro już wiecie, że trzeba chwalić za pozytywne zachowanie, konkretne zachowanie, konkretnej osoby i w konkretnym czasie, to teraz dołączmy do tego kontekst sytuacyjny. Czy warto chwalić publicznie i porównywać do ogólnych standardów grupy? Jak użyć tej konkretnej pozytywnej sytuacji do zainicjowania podobnego zachowania w przyszłości i osiągnięcia większych celów?

Jak nagradzać, żeby inspirować?

Joanna Budzis 2018-11-08 21:17

Pozytywny feedback jest kluczowy w kwestii motywacji człowieka, tym bardziej zawodnika, który codziennie podejmuje znacznie więcej wyzwań, niż jego niesportowy rówieśnik. Pozytywny feedback stymuluje ośrodki nagrody w mózgu, pozostawiając odbiorcę otwartego na nowe doświadczenia i wyzwania.  Jednocześnie, negatywny feedback wskazuje na oczekiwane poprawki, rozpoznaje to jako zagrożenie i uruchamia zamkniętą postawę obronną. 

Nowy rok, nowy sezon, czas start!

Joanna Budzis 2018-09-15 09:47

Od czego zacząć? Planowanie nowego sezonu to priorytetowe zadania zarówno dla zawodnika, jak i trenera. Zawodnik ma za zadanie ustalić co jest dla niego ważne 
w nadchodzącym sezonie i jak zamierza to osiągnąć. Trener, ma na głowie znacznie więcej. Początek sezonu to jedyny moment na to, aby ustalić zasady współpracy, określić cele oraz zdefiniować role i zobowiązania, zarówno samych zawodników, jak i trenerów i rodziców. 

 

Medalowe myśli, czyli o motywacji i kontroli

Joanna Budzis 2018-07-12 22:40

Mistrzostwa Polski, to główna impreza sezonu, ale również wymagający czas dla wielu zawodników, trenerów i rodziców. W takim okresie wzmożonego napięcia, emocji i stresu, uratować nas może poprawnie działająca komunikacja pomiędzy zawodnikiem i trenerem, zawodnikiem i rodzicem oraz trenerem i rodzicem. Na co zwrócić uwagę? Na to o czym tak naprawdę toczy się rozmowa.

Koniec roku szkolnego, a sezon dalej trwa

Joanna Budzis 2018-06-14 23:54

Koniec roku szkolnego, a tutaj jeszcze parę tygodni przygotowań do głównej imprezy sezonu. Końcówka sezonu, jak sama pamiętam, to okres niezwykle wymagający dla nastoletnich zawodników. Jak tu wykrzesać z siebie energię, koncentrację, motywację, kiedy wszyscy dookoła rozkoszują się piękną pogodą, wolnymi popołudniami, a za chwilę wakacjami?! Utrzymanie motywacji i systematyczności w wykonywaniu swoich codziennych zadań to w tym okresie nie lada wyzwanie. Dodatkowo, zaraz kolejny sprawdzian, czyli opanowanie stresu i niepokoju przed startem.

Mentalne last-minute

Joanna Budzis 2018-05-16 21:22

Okres przedstartowy to moment, w którym zawodnik zaczyna odpoczywać i regenerować siły. W tym samym czasie można poczuć wzrastające podekscytowanie związane ze zbliżającymi się startami. To jest moment, w którym należy zaakceptować wykonaną pracę, zaplanować starty, budować pozytywne nastawienie i pielęgnować pewność siebie. Jak powiedziała Lady Makbet „What’s done, is done” („Co się stało, to się nie odstanie”). Pytanie, co teraz zrobić, aby w pełni wykorzystać swój potencjał?

 

Zreinterpretuj S*T*R*E*S 

Koniec relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2018-04-06 19:31

Rozstania są trudne, zarówno dla trenera i zawodnika. Zakończenie relacji trenera z zawodnikiem budzi wiele emocji, a sama decyzja może okazać się niezrozumiała dla jednej ze stron. W przypadku młodych zawodników, zasadniczą rolę pełnią rodzice, którzy dopełniają formalności, często wyręczając zawodnika z obowiązku poinformowania trenera. Niestety, po wielu latach współpracy trener dowiaduje się o przyczynie odejścia zawodnika z różnych źródeł np. innych trenerów, dyrekcji szkoły, innych członków drużyny lub rodziców zawodnika. AUĆ! Jak można temu zapobiec?

Twój wyścig, twoja bajka

Joanna Budzis 2018-03-08 21:03

Przygotowując się do kolejnych startów w sezonie, warto zastanowić się na czym koncentrujemy uwagę tuż przed startem. To czego dotyczą nasze myśli przed ważnym wyścigiem, a nawet podczas treningu, może skutecznie przeszkodzić w osiągnieciu zadowalających rezultatów. Nawet najbardziej świadomi i doświadczeni zawodnicy, wpadają w pułapkę obsesyjnego myślenia o wyniku, miejscach, rywalizacji z innym zawodnikiem lub późniejszych konsekwencjach ich wyścigu.  Jedno jest pewne, nie da się tak po prostu nie myśleć. Co zatem zrobić?

Wizja sukcesu w codziennym treningu

Joanna Budzis 2018-02-08 11:57

Prokrastynacja, czyli zwlekanie i odkładanie czegoś na później. Jak to się ma do sportu? Może rujnować nawet największy potencjał. Nawet najbardziej zmotywowani i zdeterminowani zawodnicy mają skłonności do odwlekania działań na później. Zawodnicy często odkładają pracę nad pewnymi aspektami ich przygotowania i umiejętnościami, które mają kluczowe znaczenie w ich dalszym rozwoju.

Nowy rok, nowe cele

Joanna Budzis 2018-01-04 20:07

Nowy rok to początek przygotowania do długiego sezonu. Przerwa świąteczna należała się każdemu, a odpoczynek fizyczny i mentalny z pewnością okazał się bezcenny, dla wszystkich zaangażowanych w sport. Jak zacząć nowy rok? Zanim weźmiesz się za postanowienia noworoczne, poświęć chwilę na refleksję czego dokonałeś w minionych dwunastu miesiącach. Jak zawsze podkreślam, zacznij od przybicia sobie piątki za wysiłek, sukcesy i progres, potem płynnie przejdź do określenia co okazało się być poniżej twoich (nie innych) oczekiwań.

Koniec sezonu

Joanna Budzis 2017-12-07 16:41

Przygotowanie zawodników do głównych startów pod koniec roku to wymagające zadanie, zarówno dla zawodnika jak i trenera. Okres jesienno-zimowy nie pomaga w budowaniu pozytywnej atmosfery, a pływacka rutyna daje się we znaki. Motywacja podupada, a oczekiwania rosną, bo chcemy sprawdzić wyniki swojej ciężkiej pracy.

Drużyna kobiet

Joanna Budzis 2017-11-08 20:37

Współpraca z kobietami, przebiega inaczej niż z mężczyznami. Pytanie, czy wystarczy, że trener zauważa i akceptuje te różnice, czy niezbędna jest zmiana postawy, sposobu komunikowania się i przekazywania informacji do zawodniczek? Przyjęło się, że aby odnosić sukcesy w sporcie, należy posiadać i prezentować pewną siebie postawę, umiejętność przyjmowania krytyki i kontrolowania emocji oraz koncentrowania się na treningu niezależnie od sytuacji i atmosfery.

System oceniania

Joanna Budzis 2017-10-05 20:37

Brytyjskie podejście do sukcesu przedstawione przez Tima Jonesa wzbudziło spore zainteresowanie na ostatniej konferencji szkoleniowej trenerów pływania w Krakowie. Szef wyszkolenia British Swimming pokazał strukturę szkolenia i strategię, która kształtuje medalistów wielkich imprez sportowych.

Początek nowego sezonu. Co można z tym zrobić?

Joanna Budzis 2017-09-14 21:35

Nowy sezon to dobry moment na zebranie myśli i spożytkowanie energii we właściwy sposób. Początek sezonu to moment kiedy wracamy do treningowej rutyny z dodatkową dawką motywacji i świeżości umysłu. Można to dobrze wykorzystać!

„Jestem Zygzak, jestem piorun, jestem syn burzy”- czyli pozytywny self-talk w przygotowaniu do startów

Joanna Budzis 2017-07-03 19:42

Pisząc ten wpis ciężko mi było zebrać myśli i przedstawić wszystkie istotne informacje w przejrzystej i krótkiej formie, tak aby każdy z Was mógł zrozumieć siłę własnych myśli na co dzień i w chwili startu. Pomógł Freddie Mercury i Queen, wtedy zdałam sobie sprawę, że każdy z nas lubi słuchać muzyki i wsłuchiwać się w motywujące i inspirujące teksty piosenek. Dlaczego więc nie wziąć sprawy w swoje ręce i świadomie zaprogramować swój wewnętrzny głos, tak aby wspomagał cię dokładnie tak jak tego potrzebujesz? Dialog wewnętrzny (ang.