Psychologia

Natychmiastowa gratyfikacja: teraz i już

Joanna Budzis 2017-04-06 19:03

Często słyszymy, że zawodnicy tracą motywację do treningu. Przyznają to zarówno sami zawodnicy jak i trenerzy, a nawet rodzice. Potencjał jest duży, ale chęci i zainteresowania czasem nie wystarczają na wykonanie odpowiedniej pracy. Zdarza się, że chęci są ale tylko przez chwilę, co skutkuje brakiem systematyczności. Najczęstszym wytłumaczeniem jest nadmiar obowiązków i oczekiwań,  w następstwie czego często pojawia się konflikt na linii trener-zawodnik lub trener-rodzic.

Umiejętności psychologiczne w codziennym treningu

Joanna Budzis 2017-03-16 20:04

Przygotowanie mentalne można podzielić na trzy etapy, które są ze sobą współzależne. Oznacza to, że bez opanowania podstawowych umiejętności, nie jest możliwe wytrenowania kolejnych, trudniejszych umiejętności, które są nam potrzebne w chwili wyścigu. Wielu zawodników desperacko szuka kontaktu ze specjalistą tuż przed zbliżającymi się zawodami mając nadzieję, że jedna rozmowa pomoże im opanować stres.

Motywacja w kontekście relacji trenera i zawodnika

Joanna Budzis 2017-03-01 13:45

Wielowymiarowa rola trenera to odpowiedzialne zadanie, które wymaga wysiłku i zasobów czasu. Nie jest łatwo i nie będzie. W powszechnym rozumieniu pozytywna relacja trenera z zawodnikiem owocuje dobrze wykonanym treningiem i rekordami życiowymi na zawodach. Jest jednak wiele czynników, które wpływają i często zakłócają codzienną współpracę. Wysoka motywacja lub jej brak to najczęściej wyróżniane elementy, które decydują o efektywności wykonywania zadań. Warto jednak przyjrzeć się temu bliżej.

Trener doskonały czyli wielowymiarowa rola trenera w rozwoju zawodnika

Joanna Budzis 2017-02-21 13:43

Trener- instruktor, przywódca, wsparcie i wzór. Warto zwrócić uwagę na to jak złożona jest rola trenera w rozwoju zawodnika. Wiedza merytoryczna na temat treningu fizycznego to tylko część efektywnej pracy trenera i sukcesu sportowego.

Przesądy czy sportowa rutyna i pełna kontrola sytuacji?

Joanna Budzis 2017-02-01 12:29

Rutyna sportowa pozwala zawodnikom przygotować się do startu pod kątem fizycznym, technicznym, taktycznym, ale także psychicznym. Nie ma na świecie wysokiej klasy sportowców, którzy chociaż częściowo nie wypracowali sobie konkretnych działań przygotowujących ich do startu. Rutyna przedstartowa pełni niezwykle istotną funkcję w kontroli koncentracji, emocji i stresu przedstartowego. Jest to bardzo skuteczny sposób przygotowania się do startu.

Nowy rok- nowe cele i wyzwania?

Joanna Budzis 2017-01-18 12:30

Pierwszy stycznia nie musi kojarzyć się  z całą listą nowych celów i wymagań. Refleksja, która nam towarzyszy na przełomie roku jest wskazana, ale nie musimy popadać w obsesję zmian. Jeśli chcemy coś zmienić w swoim życiu i karierze sportowej, to każdy dzień jest dobry na zainicjowanie takiej zmiany.

Uwaga, nowości!

Iwona Bohosiewicz 2016-12-21 12:02
Dużo się mówi o roli psychologii w sporcie, jednak często nie wierzymy, że teoria może mieć zastosowanie w praktyce. Za nami bardzo intensywny rok olimpijski i wiele refleksji z nim związanymi. Coraz częściej mówi się o potrzebie edukacji zawodników, trenerów i rodziców w zakresie psychologii. Aby jednak wiedza miała zaowocować, umysł musi być otwarty…

Psychologia w przygotowaniu sportowców: Pierwsze w Polsce Centrum Psychoedukacji Sportowców STREAMLINE Leadership Academy

Iwona Bohosiewicz 2016-11-03 18:48

Często mamy do czynienia z zawodnikami, którzy świetnie trenują, ale nie potrafią odblokować się na zawodach. Trenerzy i rodzice widzą, że problem jest w psychice, ale nikt nie wie jak go rozwiązać, co gorsza, nikt nie szuka praktycznych rozwiązań.