Świat

Brazylia: Argentynka z rekordem kontynentu

Szymon Gagatek 2019-04-18 12:00

Julia Sebastian została bohaterką drugiego dnia Trofeu Maria Lenk w Rio de Janeiro. Dwudziestopięcioletnia argentyńska zawodniczka obroniła tytuł wywalczony przed rokiem i ustanowiła nowy rekord Ameryki Południowej na dystansie 200 m stylem klasycznym. Poprzednie historyczne osiągnięcie również należało do niej i było gorsze o ponad pół sekundy. 

Wielka Brytania: Dublet Peaty'ego

Szymon Gagatek 2019-04-18 11:47

W trakcie drugiego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii w Glasgow nie było mowy o niespodziance w zmaganiach żabkarzy. Po świetnym występie i złotym medalu na 100 m stylem klasycznym, Adam Peaty dołożył kolejny triumf, tym razem na o połowę krótszym dystansie. Anglik swój sukces okrasił najlepszym w tym roku czasem na świecie i może już spokojnie szykować się do startu w czempionacie globu.

Francja: Mocni długodystansowcy

Szymon Gagatek 2019-04-18 11:27

Kadra Francji na mistrzostwa świata powiększyła się w środę o kolejne trzy osoby. Swoją kwalifikację przypieczętowali długodystansowcy oraz Beryl Gastaldello, która zwyciężyła na 100 m stylem grzbietowym. David Aubry i Damien Joly pokazali się z bardzo dobrej strony na 1500 m stylem dowolnym, dwukrotnie w trakcie dwóch dni krajowego czempionatu łamiąc barierę piętnastu minut.

Brazylia: Sztafety mają pierwszeństwo

Szymon Gagatek 2019-04-17 13:04

Działacze brazylijskiej federacji pływackiej wiedzą, co w tym roku będzie najważniejsze. W trakcie rozpoczętych we wtorek zawodów Trofeu Maria Lenk w pierwszej kolejności wszystko skupi się wokół walki o miejsca w kadrze na mistrzostwa świata w konkurencjach sztafetowych. Wszystko po to, by już w Gwangju zapewnić sobie jak najwięcej kwalifikacji na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Wielka Brytania: Peaty poza zasięgiem

Szymon Gagatek 2019-04-17 12:33

O tym, że Adam Peaty jest jedyny w swoim rodzaju, wiedzą chyba wszyscy fani pływania. Anglik w trakcie pierwszego dnia mistrzostw Wielkiej Brytanii w Glasgow po raz kolejny udowodnił, że obecnie znajduje się całkowicie poza zasięgiem żabkarskiego świata. W finale swojej koronnej konkurencji, na dystansie 100 m stylem klasycznym, po raz dziesiąty w karierze złamał barierę 58 sekund. 

Francja: Wymagania przerastające możliwości

Szymon Gagatek 2019-04-17 12:07

Mistrzostwa Europy w 2018 roku dały Francuzom nadzieję, że ich pływanie zaczyna wychodzić z niemałego kryzysu. Pierwszy dzień tegorocznej walki o miejsca w kadrze na czempionat globu w Gwangju nie był jednak zbyt optymistyczny. Rygorystyczne wymagania krajowej federacji sprawiły, że we wtorek w Rennes wszystkie normy wypełniła tylko jedna pływaczka, Marie Wattel.

Poznaliśmy terminarz igrzysk w Tokio!

Szymon Gagatek 2019-04-16 14:15

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Tokio przedstawili szczegółowy program zawodów. Wiemy już jakie konkurencje będą rozgrywane w poszczególnych dniach oraz w jakich godzinach będą się rozpoczynały sesje eliminacyjne i finałowe. Ostatecznie potwierdziły się zapowiadane od dawna postanowienia Japończyków o rozgrywaniu pływackich zmagań w formacie podobnym do tego z igrzysk w Pekinie.

Swim Open: Juraszek dołożył brąz

Szymon Gagatek 2019-04-15 23:52

Ostatni dzień zawodów Swim Open w Sztokholmie przyniósł nam szósty medal wywalczony przez polskiego pływaka. Na najniższym stopniu podium rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym stanął Paweł Juraszek. W finałach A zaprezentowała się jeszcze kolejna zawodniczka pochodząca z Dzierżoniowa, Dominika Sztandera, która zmagania na 100 m stylem klasycznym zakończyła na 5. pozycji.

Wybrano nowego gospodarza MŚ niepełnosprawnych

Szymon Gagatek 2019-04-15 11:08

Po wielu tygodniach oczekiwań w końcu wyjaśniło się, kto zastąpi malezyjski Kuching w roli gospodarza tegorocznych mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych. Władze Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego doszły do porozumienia z Brytyjczykami, dzięki czemu najlepsi zawodnicy globu spotkają się w Londynie. Zawody odbędą się jednak w innym terminie, niż pierwotnie planowano.

Wielomecz Graz: Polacy drugą drużyną zawodów!Rekord Polski juniorów i sześć medali na zakończenie!

Joanna Kwatera 2019-04-14 23:06
Sześć medali, w tym dwa z najcenniejszego kruszcu, wywalczyli polscy pływacy w ostatnim bloku wielomeczu w Graz, a aż trzykrotnie na podium w Austrii stawała w niedzielne popołudnie Wiktoria Guść. Sztafeta dziewcząt ustanowiła nowy rekord kraju juniorów, a Polacy zakończyli zmagania w tej imprezie na drugiej lokacie w sumą 279 pkt. Wyprzedzili ich tylko równie znakomicie spisujący się Turcy.

Swim Open: Kolejny brąz Alicji!

Joanna Kwatera 2019-04-14 21:45
Brązowy krążek wywalczyła w Sztokholmie w rywalizacji zmiennistek Alicja Tchórz podczas trzeciej sesji finałowej zawodów Swim Open. Radosława Kawęckiego od podium dzieliło natomiast sześć setnych sekundy. Niesamowitą formę w sprincie stylem dowolnym zaprezentowała w Szwecji Sarah Sjoestroem, która pierwszy raz w tym sezonie złamała granicę dwudziestu czterech sekund.

Wielomecz Sursee: Polacy kończą udział na piątej lokacie

Joanna Kwatera 2019-04-14 18:04

Bez miejsc na podium polskich reprezentantów zakończył się ostatni blok wielomeczu pływackiego w Sursee, choć nasi pływacy dwa razy otarli się o medale. Polscy juniorzy zakończyli zmagania w szwajcarskiej imprezie na piątej lokacie z sumą 235 pkt, a w rankingu tym zwyciężyli znakomicie spisujący się tu Turcy. Polską ekipę wyprzedzili jeszcze Grecy, Czesi i Szwajcarzy.

Wielomecz Graz: Żabkarski dublet

Joanna Kwatera 2019-04-14 16:19
W austriackim Graz polscy pływacy wywalczyli w porannym bloku niedzielnej rywalizacji trzy krążki. Najlepiej dzisiaj poradzili sobie żabkarzy, którzy aż dwukrotnie stawali rano na podium. Bardzo dobrym występem popisała się też nasza długodystansowa pływaczka. Na pływalni w Austrii padło też kilka rekordów wielomeczu.

TYR PSS: Polacy bez minimów na mistrzostwa świata

Szymon Gagatek 2019-04-14 15:43

Troje polskich pływaków (Jan Świtkowski, Paweł Sendyk i Daniela Georges) przystąpiło do rywalizacji w zawodach TYR Pro Swim Series z zamiarem walki o wypełnienie minimów na mistrzostwa świata. Niestety, żadnemu z nich ta sztuka się nie udała. Ostatniego dnia zmagań w Richmond najlepiej zaprezentowała się Katarzyna Wilk, która uplasowała się na 5. miejscu na dystansie 100 m stylem dowolnym.

Wielomecz Sursee: Srebrne dziewczyny

Joanna Kwatera 2019-04-14 15:28

W trzecim bloku pływackich zmagań w szwajcarskim  Sursee polscy reprezentanci stawali na podium dwa razy i tylko w konkurencjach dziewcząt. Komplet medali w stylu grzbietowym wywalczyła Zuzanna Herasimowicz, która znów była druga, tym razem na dystansie sprinterskim, a drugi srebrny krążek zawisł na szyi Ewy Jaszczuk.

Holandia: Toussaint oczyszczona z zarzutów. Grzbiecistka wraca do kadry

Szymon Gagatek 2019-04-14 15:21

Kira Toussaint bardzo nieprzyjemnie zakończyła 2018 rok. Holenderka została oskarżona o stosowanie dopingu, gdy w jednej z próbek pobranych od niej na Pucharze Świata w Pekinie wykryto obecność minimalnej dawki tulobuterolu. Tymczasowe zawieszenie zostało przerwane po przebadaniu drugiej próbki i znakomita grzbiecistka powróciła do ścigania, dzięki czemu wystąpi na mistrzostwach świata.

Rosja: Jefimowa gorsza od 14-latki, świetny Grinew

Szymon Gagatek 2019-04-14 02:54

Mistrzostwa Rosji dostarczyły kibicom na trybunach olimpijskiej pływalni w Moskwie mnóstwo emocji. W ośmiu konkurencjach padły najlepsze w tym roku wyniki na świecie, poprawiono cztery rekordy kraju, Julija Jefimowa przegrała rywalizację na 200 m stylem klasycznym z sensacyjną 14-latką, a w zmaganiach na 100 m stylem dowolnym wszystkich zaskoczył 23-letni Władysław Grinew.

Australia: Chalmers szybszy niż w Rio!

Szymon Gagatek 2019-04-14 01:54

Mistrzostwa Australii w tym roku nie były imprezą kwalifikacyjną na najważniejsze imprezy międzynarodowe. Najlepsi pływacy z Antypodów formę szykują dopiero na czerwiec, ale część z nich już w Adelajdzie pokazała się z bardzo dobrej strony. Wynikami imponował między innymi mistrz olimpijski na 100 m stylem dowolnym, Kyle Chalmers, który w swojej koronnej konkurencji poprawił rekord życiowy.