Świat

Imponująca forma Tchórz, osiem zwycięstw Polaków na Litwie

Szymon Gagatek 2019-03-01 18:51

Po efektownym zwycięstwie w zawodach Grand Prix w Kozienicach Alicja Tchórz nie zwalnia tempa. Podczas pierwszego dnia mistrzostw Litwy w Olicie zawodniczka Juvenii Wrocław triumfowała w trzech konkurencjach: dwóch indywidualnych oraz w sztafecie. Najlepiej spisała się na dystansie 50 m stylem grzbietowym. W sumie polscy zawodnicy w kategorii Open zajmowali 1. miejsce aż 8-krotnie.

Litwini inaugurują walkę o igrzyska. Startują Polacy!

Szymon Gagatek 2019-03-01 10:45

Litwini jako pierwsi na świecie rozpoczynają walkę o igrzyska olimpijskie w Tokio! Dziś w Olicie zainaugurowane zostały dwudniowe mistrzostwa kraju na długim basenie. Do naszych sąsiadów ze wschodu udało się wielu polskich pływaków, na czele z sześcioosobową grupą, która ostatni tydzień spędziła na reprezentacyjnym zgrupowaniu w Lublinie, trenując pod okiem Roberta Brusa.

NCAA: Czworo Polaków z zaproszeniami do Indianapolis

Szymon Gagatek 2019-02-28 12:21

Tegoroczne mistrzostwa II Dywizji NCAA w pływaniu odbędą się w słynnym IU Natatorium w Indianapolis już za dwa tygodnie (w dniach 13-16 marca). W nocy z środy na czwartek poznaliśmy listę zawodników, którzy otrzymali zaproszenie na ligowy czempionat. Wśród osób, które w tym sezonie wywalczyły indywidualną kwalifikację znalazło się czworo Biało-czerwonych.

Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska zakończyła karierę

Szymon Gagatek 2019-02-27 19:23

Kolejna znakomita pływaczka ogłosiła, że rozstaje się z pływaniem. Dziś do grona sportowych emerytów dołączyła Jazmin Carlin - dwukrotna wicemistrzyni igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Walijka w Rio de Janeiro zajmowała drugie miejsca na dystansach 400 i 800 m stylem dowolnym, przegrywając tylko z niesamowitą Katie Ledecky.

NCAA: Wicemistrzostwo Czarneckiej

Szymon Gagatek 2019-02-27 18:24

Wśród Polaków startujących w ubiegłym tygodniu w rozgrywkach I Dywizji NCAA znalazła się między innymi Wiktoria Czarnecka. Lublinianka zadebiutowała w mistrzostwach Coastal Collegiate Sports Association (CCSA) i wraz z koleżankami z uczelni wywalczyła tytuł wicemistrzowski w końcowej klasyfikacji punktowej.

FINA Golden Coaches Clinic - zapis wideo

Szymon Gagatek 2019-02-27 14:08
Pod koniec ubiegłego roku, przy okazji mistrzostw świata na krótkim basenie, w Hangzhou zorganizowano FINA Golden Coaches Clinic. Zapis wykładów, które prezentowano na konferencji w końcu trafił do sieci. Są one ogólnodostępne, bowiem Międzynarodowa Federacja Pływacka zamieściła je na swoim kanale na YouTube'ie. W poniższym artykule prezentujemy wszystkie.

NCAA: Córka polskiego maratończyka mistrzynią konferencji

Szymon Gagatek 2019-02-27 11:59
W ubiegłym tygodniu w lidze NCAA nie brakowało polskich akcentów. Za oceanem zaprezentowało się wielu zawodników z naszego kraju. Największy sukces indywidualny odniosła Zofia Niemczak, która sięgnęła po tytuł mistrzowski w swojej konferencji na 200 jardów stylem motylkowym. Z kolei w II Dywizji świetnie spisała się Kamila Kunka, wygrywając zmagania na 200 jardów stylem dowolnym.

NCAA: Stokowski z pierwszym trofeum

Szymon Gagatek 2019-02-25 12:30

Uniwersytet Florydy obronił tytuł mistrzów Southeastern Conference (SEC), wygrywając klasyfikację generalną całych zawodów wśród mężczyzn już 7. raz z rzędu. Do końcowego sukcesu Gators przyczynił się między innymi Kacper Stokowski, który zanotował najlepsze czasy w historii polskiego pływania na dystansach 100 i 200 jardów stylem grzbietowym.

Wieczorne finały w Gwangju

Szymon Gagatek 2019-02-22 12:26

Organizatorzy mistrzostw świata w sportach wodnych ogłosili już szczegółowy program lipcowych zmagań w Gwangju. Poznaliśmy godziny rozpoczęcia sesji eliminacyjnych i finałowych, wiemy też w jakiej kolejności zostaną rozegrane pływackie konkurencje. W porównaniu do poprzedniego czempionatu globu w Budapeszcie wprowadzone zostały tylko kosmetyczne poprawki.

Konami Open w cieniu wiadomości o chorobie Ikee

Szymon Gagatek 2019-02-20 14:12

Świetne wyniki padły podczas zawodów Konami Open w Chibie. Coroczna impreza tym razem stała jednak pod znakiem nieobecności jednej z największych gwiazd japońskiego pływania, Rikako Ikee. To właśnie na osiemnastolatce, u której w ubiegłym tygodniu zdiagnozowano białaczkę, w ostatnich dniach skupiła się uwaga mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni - nie tylko tych zainteresowanych sportem.

Oczekiwany powrót Hiszpanki

Joanna Kwatera 2019-02-20 12:51
Po serii problemów zdrowotnych do treningów powróciła jedna z największych gwiazd hiszpańskiego pływania Mireia Belmonte. Aktualna mistrzyni olimpijska i świata na dystansie 200m stylem motylkowym nie powiedziała na pływalni jeszcze ostatniego słowa, a jej głównym celem już stały się przygotowania do igrzysk olimpijskich w Tokio.

Sjostroem i Kolesnikow najlepsi w Europie w 2018 roku

Szymon Gagatek 2019-02-19 15:58

Europejska Federacja Pływacka ogłosiła wyniki głosowania na najlepszych zawodników Starego Kontynentu w sportach wodnych w 2018 roku. Nagrody dla pływaków zgarnęli Sarah Sjoestroem (drugi raz z rzędu) oraz Kliment Kolesnikow. Dla młodego, niespełna 19-letniego Rosjanina to pierwsze tego typu wyróżnienie w karierze. W pokonanym polu zostawił między innymi Adama Peaty'ego.

Dla kogo mistrzostwa świata w 2025 i 2027 roku?

Szymon Gagatek 2019-02-19 12:34

Podczas tegorocznych mistrzostw świata w Gwangju działacze Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) podejmą kolejne ważne decyzje. W lipcu poznamy między innymi gospodarzy kolejnych czempionatów, które zostaną zorganizowane w 2025 i 2027 roku. W Lozannie odbyło się już pierwsze spotkanie przedstawicieli państw zainteresowanych przygotowaniem tych imprez. 

NCAA: Decydująca batalia rozpoczęta

Szymon Gagatek 2019-02-19 10:54
Sezon NCAA wkracza w decydującą fazę. Za nami pierwsze mistrzostwa konferencji, które dla wielu akademickich pływaków są najważniejszą imprezą roku, a dla niektórych dopiero przedsmakiem zbliżających się wielkimi krokami marcowych czempionatów ligi. Jak co roku, w rozgrywkach nie brakuje polskich akcentów oraz polskich - małych i większych - sukcesów.

Cunha i Wellbrock złoci w Dausze. Partrinieri zadomowił się w czołówce

Szymon Gagatek 2019-02-16 19:28

W Dausze zainaugurowano tegoroczny cykl zawodów FINA Marathon Swim World Series. Pierwsze triumfy na dystansie 10 km zanotowali Ana Marcela Cunha z Brazylii oraz Florian Wellbrock z Niemiec. Uwagę zwrócił kolejny dobry występ Gregorio Paltrienieriego. Włoch uplasował się tuż za podium i pokazał, że błyskawicznie zadomowił się w światowej czołówce na wodach otwartych. 

Pellegrini wróci do koronnej konkurencji!

Szymon Gagatek 2019-02-16 18:56

Kolejne gwiazdy światowego pływania potwierdzają swój udział w FINA Champions Series. Nazwiska niektórych chętnych do udziału w inauguracyjnym cyklu wiosennych zawodów opublikowała niedawno Międzynarodowa Federacja Pływacka. Z artykułu można się dowiedzieć chociażby o tym, że na dystansie 200 m stylem dowolnym zobaczymy aktualną mistrzynię świata, Federicę Pellegrini.

Rikako Ikee chora na białaczkę

Szymon Gagatek 2019-02-12 11:39

Japońscy kibice wyczekujący zbliżających się wielkimi krokami igrzysk w Tokio przeżyli dziś prawdziwy szok. Ich wielka nadzieja na olimpijskie medale, zaledwie 18-letnia Rikako Ikee, ogłosiła na swoim profilu na Twitterze, że zdiagnozowano u niej białaczkę. Na szczęście według lekarzy chorobę udało się wykryć we wczesnej fazie, a sama Ikee obiecuje, że wróci do pływania jeszcze silniejsza.

FINA Champions Series: Gwiazdy odsłaniają karty

Szymon Gagatek 2019-02-10 18:21

Wielkimi krokami zbliża się inauguracja nowego cyklu FINA Champions Series. Pomysł utworzenia tych zawodów tuż po ogłoszeniu podobnego formatu przez International Swimming League wzbudził wiele kontrowersji, ale wszystko wskazuje na to, że ostatecznie będą one mocno obsadzone. Znamy już pierwsze gwiazdy, które potwierdziły, że przyjęły zaproszenie od Międzynarodowej Federacji Pływackiej.