Świat

Chiny w żałobie. Zmarł trener wielkich gwiazd

Szymon Gagatek 2020-07-19 14:28

W niedzielny poranek do fanów pływania w Chinach dotarła bardzo przykra informacja. W wieku zaledwie 50 lat zmarł Xu Guoyi, trener drużyny z prowincji Zhejiang, pracujący z takimi postaciami jak Ye Shiwen i Xu Jiayu, z którymi sięgał po liczne sukcesy międzynarodowe. Niezwykle szanowany w Państwie Środka szkoleniowiec od 5 lat zmagał się ze złośliwym nowotworem ośrodkowego układu nerwowego.

Rywalizacja wznowiona, kolejne kraje wchodzą do gry

Szymon Gagatek 2020-06-24 19:35

Pływacki świat stara się o powrót do normalności. Nie wszędzie jest to proste zadanie, ale w trakcie ostatniego weekendu m. in. w naszym kraju odbyła się rywalizacja na wodach otwartych. Na Jeziorze Mamucim w Garwolinie ścigano się w pierwszych po przerwie spowodowanej pandemią zawodach w naszym kraju - BEKO Challenge 2020. Przy okazji sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w innych krajach Europy.

Kolejna próba. FINA chce sprintów na igrzyskach w Paryżu

Szymon Gagatek 2020-06-21 18:26

Aż 20 z 27 międzynarodowych federacji, które zrzeszają dyscypliny z programu letnich igrzysk, zgłosiło chęć wprowadzenia nowych konkurencji w Paryżu w 2024 roku - doniósł portal insidethegames. Wśród wnioskujących znalazła się też FINA. Władze światowego pływania chciałyby dołączenia do olimpijskich zmagań między innymi sprintów w stylu grzbietowym, klasycznym i motylkowym.

Tym razem pływają po bicie, czyli #hot16challenge2 [NOWE]

Szymon Gagatek 2020-06-01 19:46

Już od kilku tygodni w polskiej części internetu pojawiają się masowo filmiki z akcji #hot16challenge2, która w czasie pandemii koronawirusa ma pomóc naszej służbie zdrowia. Popularność zbiórki zapoczątkowanej przez Solara przerosła najśmielsze oczekiwania i w końcu dotarła też do naszego pływackiego światka. Sprawdźcie, co do tej pory wypuścili do sieci nasi reprezentanci!

Związek w ogniu krytyki

Szymon Gagatek 2020-05-28 20:29

Ostatnie tygodnie dla ludzi związanych w jakikolwiek sposób z pływaniem są wyjątkowo trudne. Pandemia koronawirusa spowodowała zamknięcie pływalni, a brak konkretnego terminu ich ponownego otwarcia tylko potęgował frustrację i głosy o bierności PZP. Czara goryczy przelalała się w ostatnich godzinach, po wpisie Alicji Tchórz na Facebooku i wypowiedzi Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk dla Polskiej Agencji Prasowej. 

Rok bez wielkiego pływania. MŚ na krótkim basenie przełożone [AKTUALIZACJA]

Szymon Gagatek 2020-05-21 12:53

Takiej decyzji podjętej już na tym etapie walki z pandemią raczej trudno było się spodziewać. A jednak, działacze Miedzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) postanowili przesunąć mistrzostwa świata na krótkim basenie, które miały się odbyć w grudniu w Abu Zabi, na 2021 rok. To oznacza, że w tym roku wielkiego pływania na międzynarodowej imprezie już nie zobaczymy.

Swimexpress #4: Nieoczekiwana zmiana trenera

Szymon Gagatek 2020-05-16 22:12

W wielu krajach świata najlepsi pływacy powoli wracają do treningów. Reprezentanci Polski od kilku dni trenują już w Wałczu i Spale, trwa oczekiwanie na otwarcie pływalni dla pozostałych zawodników i powrót do normalności. W międzyczasie z różnych stron docierają rozmaite - czasem ciekawe, czasem zaskakujące - informacje. Co wydarzyło się zatem w ostatnich dniach?

Polscy pływacy w #dontrushchallenge!

Szymon Gagatek 2020-05-06 18:48

Powszechna izolacja sprawia, że do głowy przychodzą różne kreatywne pomysły. Od jakiegoś czasu w sieci krąży #dontrushchallenge. W skrócie wyzwanie polega na nagraniu i zmontowaniu w jedną całość krótkich filmików, w trakcie których prezentowana jest jakaś metamorfoza. Dziś doczekaliśmy się premiery klipu z udziałem naszej pływackiej reprezentacji. To trzeba zobaczyć!

Oficjalnie: Nowa data mistrzostw Europy

Szymon Gagatek 2020-05-05 19:41

Działacze Europejskiej Federacji Pływackiej potrwierdzili nową datę mistrzostw Europy w sportach wodnych. Stało się to, o czym kilka dni temu wspominał prezes węgierskiego związku Sándor Wladár. Impreza dla najlepszych zawodników Starego Kontynentu zostala przełożona na maj 2021 roku. Zmagania będą poprzedzać igrzyska olimpijskie w Tokio, tak jak miało to mieć miejsce w tym roku.

Swimexpress #3: Nowe okoliczności, nowe daty

Szymon Gagatek 2020-05-05 15:44

Europejska Federacja Pływacka zaprzeczyła doniesieniom o nieprawidłowościach finansowych czołowych działaczy. Węgierskie źródła piszą o tym, że sytuacja może wynikać z personalnego konfliktu pomiędzy Paolo Barellim i Bartolo Consolo. Na rozwiązanie sprawy przyjdzie nam poczekać. Afera w LEN to jednak na szczęście tylko jedna z wielu rzeczy, dziejących się obecnie w pływackim świecie.

Afera w LEN. Czołowi działacze oskarżeni o nadużycia finansowe

Szymon Gagatek 2020-05-03 20:00

Władze europejskiego pływania w tarapatach. Trzech czołowych działaczy, na czele z szefem organizacji Paolo Barellim, zostało oskarżonych o nieprawidłowości finansowe w latach 2014-2017. Sprawa ujrzała światło dzienne poprzez działania podjęte przez Paolo Consolo, przewodniczącego LEN w latach 1990-2008. Dokumenty dotyczące nadużyć przekazano już do sądów we Włoszech i w Szwajcarii. 

Ledecky i "The Last Dance", czyli jak mistrzyni olimpijska poznała Michaela Jordana

Szymon Gagatek 2020-05-02 21:48

"The Last Dance" - serial dokumentalny o ostatnim sezonie Michaela Jordana w Chicago Bulls - z miejsca stał się wyjątkowo popularny czy to w amerykańskim ESPN, czy na Netflixie. Wśród widzów znalazła się nawet Katie Ledecky. Gwiazda pływania miała dodatkowy powód, by zasiąść przed ekranem. Jordana poznała osobiście, gdy miała zaledwie kilka lat, czym pochwaliła się w mediach społecznościowych.

Swimexpress #2: LEN nie potwierdza słów Wladára [AKTUALIZACJA]

Szymon Gagatek 2020-05-01 20:12

Terminarz zawodów pływackich na najbliższe tygodnie i miesiące zmienia się z dnia na dzień. Jedni odwołują kolejne zawody, drudzy planują daty, w których będą je mogli przeprowadzić, gdy pandemia minie. Całe zamieszanie może jeszcze trochę potrwać i trzeba się na to przygotować. Na szczęście pojawiają się też optymistyczn i pozytywne wiadomości. 

Mistrzostwa Europy jednak nie w tym roku

Szymon Gagatek 2020-04-30 22:25

Prezes Węgierskiej Federacji Pływackiej Sándor Wladár poinformował w wypowiedzi dla węgierskiej stacji telewizyjnej M1, że mistrzostwa Europy w sportach wodnych nie odbędą sie w tym roku. Pierwotnie planowano rozegranie zawodów w maju, a po wybuchu pandemii koronawirusa przesunięto je na drugą połowę sierpnia. Tym razem konkretnej daty czempionatu nie poznamy jeszcze długo.

Swimexpress #1: Nowy klub Kizierowskiego

Szymon Gagatek 2020-04-26 14:26

W czasie trwania pandemii pływalnie w wielu krajach są zamknięte, zawody praktycznie na całym świecie odwołane, ale to wcale nie musi oznaczać braku ciekawych informacji. Czas podsumować kilka, które w ostatnim czasie obiegly świat. Dziś między innymi o nowym wyzwaniu Bartosza Kizierowskiego czy datach kwalifikacji olimpijskich w USA, Kanadzie i Japonii.

Sydney 2000: Czterech powietrznych gitarzystów

Szymon Gagatek 2020-04-12 20:10

Rywalizacja sztafet 4x100 m stylem dowolnym pojawiła się w programie olimpijskim w 1964 roku. Przez długi czas niepokonani w tej konkurencji byli Amerykanie. Łącznie na igrzyskach triumfowali 7 razy z rzędu. Dopiero w 2000 roku w Sydney, przy ogłuszającym dopingu miejscowych kibiców, ich passę przerwali Australijczycy. To niezwykłe starcie dwóch wielkich pływackich nacji na dobre przeszło do historii. 

Kolejna impreza wypada z kalendarza. MEJ dopiero w 2021 roku?

Szymon Gagatek 2020-04-02 16:23

Z powodu rozprzestrzeniającego się po całym świecie koronawirusa kolejna wielka impreza pływacka nie będzie mogła odbyć się w tym roku w planowanym terminie. Tym razem mowa o mistrzostwach Europy juniorów, które miały zostać zorganizowane na początku lipca w szkockim Aberdeen. Dziś władze Brytyjskiej Federacji Pływackiej wydały oficjalne oświadczenie w tej sprawie.

Trzynaście lat minęło. Sawrymowicz ze złotem w Melbourne

Szymon Gagatek 2020-04-01 20:29
Dokładnie 1 kwietnia 2007 roku cieszyliśmy się z ostatniego złotego medalu w mistrzostwach świata w pływaniu na długim basenie. Na Rod Laver Arena w Melbourne Mateusz Sawrymowicz nie miał sobie równych na 1500 m stylem dowolnym. W pokonanym polu zostawił Jurija Priłukowa, Davida Daviesa czy Granta Hacketta. Z okazji tej rocznicy warto dziś na moment ponownie przenieść się do Australii.