Świat

RPA: Le Clos z nowym trenerem i kwalifikacją na mistrzostwa świata

Szymon Gagatek 2019-04-14 00:54

Dziewięciu zawodników wypełniło minimum A na czempionat globu podczas mistrzostw Republiki Południowej Afryki. Gwiazdą zawodów był oczywiście Chad le Clos, który kilka dni temu postanowił rozstać się ze swoim dotychczasowym szkoleniowcem, Andreą Di Nino. Mistrz olimpijski z 2012 roku wywalczył w Durbanie kwalifikację do kadry narodowej na 100 i 200 m stylem motylkowym.

Swim Open: Sztandera z brązem!

Joanna Kwatera 2019-04-13 21:58
Tylko Dominice Sztanderze udało się w sobotę stanąć na podium zawodów Swim Open w Sztokholmie. To kolejny dobry występ w tym roku polskiej reprezentantki w sprincie stylem klasycznym, w którym wywalczyła dziś brązowy krążek. Starty Polaków można było oglądać jeszcze w trzech innych wyścigach finałowych.

Wielomecz Graz: Popołudnie na szóstkę

Joanna Kwatera 2019-04-13 20:43
Aż sześć krążków wywalczyli w popołudniowej sesji pływackich zmagań w Austrii polscy juniorzy, biorący udział w wielomeczu pływackim w Graz. Tym razem żadnemu z Biało-czerwonych nie udało się stanąć na najwyższym podium tej imprezy, ale do zdobyczy medalowych dorzucili oni cztery srebrne krążki i dwa brązowe. Po dwa zawisły na szyjach Wiktorii Guść i Michała Daszkiewicza.

Wielomecz Sursee: Trzy rano - trzy popołudniu

Joanna Kwatera 2019-04-13 19:16
W popołudniowym bloku pierwszego dnia rywalizacji w Sursee znów z dobrej strony pokazała się Zuzanna Herasimowicz, która stoczyła niesamowity bój o zwycięstwo w konkurencji 100m stylem grzbietowym, ostatecznie kończąc wyścig na drugiej pozycji. Kolejny srebrny krążek wywalczyła także Martyna Jabłońska, a brąz sztafeta chłopców.

Wielomecz Graz: Dwukrotnie w złocie

Joanna Kwatera 2019-04-13 16:26
Równolegle do zmagań w Szwajcarii ruszyła rywalizacja w austriackim Grazu, gdzie do boju stanęły dziewczęta z rocznika 2004-2005 i chłopcy 2003-2004 w ramach wilomeczu pływackiego, w którym na starcie stanęło dwanaście ekip narodowych. Polacy w porannym bloku dwukrotnie triumfowali, a autorami złotych medali byli Mateusz Chowaniec oraz sztafeta chłopców 4x100m stylem zmiennym.

Wielomecz Sursee: Trzy razy na podium o poranku

Joanna Kwatera 2019-04-13 14:39

Trzy razy w pierwszym bloku zawodów stawali na podium polscy reprezentanci, którzy biorą udział w wielomoczu pływackim w szwajcarskim Sursee. Oprócz Polaków i gospodarzy na stracie stawili się także Ukraińcy, Bułgarzy, Grecy, Austriacy, Turcy, Słowacy i Czesi. Po pierwszej części zawodów w tabeli punktowej prowadzą zawodnicy z Turcji, a Polacy plasują się razem z Ukraińcami na siódmej lokacie.

TYR PSS: Wasick wciąż szybka

Szymon Gagatek 2019-04-13 12:56

Tydzień temu Katarzyna Wasick otarła się o rekord Polski na 50 m stylem dowolnym. Po kilku dniach ponownie stanęła na starcie tej konkurencji w zawodach TYR Pro Swim Series w Richmond i znów zanotowała bardzo podobne rezultaty. Ostatecznie zakończyła rywalizację na 4. pozycji. Tę samą lokatę na 200 m stylem motylkowym zajął Jan Świtkowski, któremu jednak nie udało się uzyskać minimum na MŚ.

TYR PSS: Czwarte miejsce Świtkowskiego na otwarcie

Szymon Gagatek 2019-04-12 11:30

Drugi dzień zawodów TYR Pro Swim Series w Richmond nie przyniósł polskim pływakom minimów na mistrzostwa świata. Najlepiej spośród osób walczących o bilety do Gwangju spisał się Jan Świtkowski. Podopieczny Gregga Troy'a zajął 4. pozycję na dystansie 200 m stylem dowolnym, ale do normy wymaganej przez Polski Związek Pływacki zabrakło mu prawie dwóch sekund.

Hiszpania: Trzy z biletem na mistrzostwa świata!Vall z rekordem kraju

Joanna Kwatera 2019-04-12 01:32
Zaledwie trzy hiszpańskie pływaczki mogą czuć się pewne wyjazdu na mistrzostwa świata do Gwangju, gdyż tylko one wypełniły podczas zakończonych właśnie mistrzostw Hiszpanii minima ustanowione przez związek pływacki z półwyspu Iberyjskiego. Co najmniej dwukrotnie kibice w Korei będą mogli emocjonować się występami Mirei Belmonte, która w ekspresowym tempie doszła do mistrzowskiej formy.

Polacy w akcji w Swim Open [PROGRAM TV]

Szymon Gagatek 2019-04-12 00:44

Po niemal dwóch tygodniach spędzonych na zgrupowaniu na słonecznej Teneryfie 22-osobowa reprezentacja Polski udała się do mroźnej Szwecji, by sprawdzić formę podczas zawodów Swim Open. Miejmy nadzieję, że nasi zawodnicy na pływalni w Sztokholmie będą się wyróżniać nie tylko opalenizną, ale także dobrymi wynikami, bo ich ewentualne występy w finałach będzie można śledzić na antenach Eurosportu!

Polacy zaczynają w Richmond walkę o MŚ

Szymon Gagatek 2019-04-11 13:07

Siedmioro polskich zawodników pojawi się na starcie bardzo mocno obsadzonych zawodów TYR Pro Swim Series w Richmond. Troje z nich (Daniela Georges, Jan Świtkowski i Paweł Sendyk) skorzystało z furtki otworzonej przez Polski Związek Pływacki i już teraz stanie przed szansą na wypełnienie minimów na mistrzostwa świata w Gwangju (21-28 lipca). 

Dania: Beckmann lepsza od Ottesen

Szymon Gagatek 2019-04-10 00:54

W Taastrup zakończyły się zawody Danish Open. Otwarte mistrzostwa Danii były okazją do sprawdzenia się dla tamtejszej krajowej czołówki, walczącej o minima na czempionat globu w Gwangju. Wśród startujących pojawiła się między innymi Jeanette Ottesen, która w drugiej połowie ubiegłego roku powróciła do pływania po urodzeniu dziecka. Minimum wypełniła, ale wróciła do domu bez złotego medalu.

Bergen 2019: Sarah powraca na szczyty list!

Joanna Kwatera 2019-04-09 12:49
Przybyła, wystartowała, zwyciężyła i dwukrotnie wskoczyła na szczyty rankingów światowych tego sezonu Sarah Sjoestroem! Tak w skrócie można by podsumować występ szwedzkiej gwiazdy pływania na mitingu w Bergen. Na norweskiej pływalni padło w weekend aż dziewięć rekordów imprezy. A swoje pięć minut miała też Katinka Hosszu.

Turcja: Złamana magiczna bariera, żabkarz z minimum olimpijskim

Szymon Gagatek 2019-04-08 19:08

Turcja dołączyła do krajów mających żabkarza pływającego dystans 100 metrów w czasie poniżej jednej minuty. Dwudziestojednoletni Berkay Oegretir na mistrzostwach kraju w Edirne złamał magiczną barierę w samotnym wyścigu i tym samym uzyskał minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio. Wcześniej zdecydowanie wygrał rywalizację indywidualną na 100 i 200 m stylem klasycznym.

Portugalia: Sześć rekordów w Coimbrze

Szymon Gagatek 2019-04-08 18:28

Mistrzostwa kraju były w tym roku niezwykle ważne dla portugalskich pływaków. W ubiegłym tygodniu w Coimbrze walczyli nie tylko o minima na mistrzostwa świata w Gwangju, ale także o kwalifikacje olimpijskie. Szansę na wyjazd do Tokio już teraz wywalczyło sobie czworo zawodników, a wielką siłę zaprezentowali zwłaszcza panowie na dystansie 200 m stylem zmiennym.

Japonia: Zmienniści błysnęli na zakończenie mistrzostw

Szymon Gagatek 2019-04-08 12:47

Ostatni dzień mistrzostw Japonii w Tokio należał do najlepszych zmiennistów w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Tatsumi International Swimming Center na dystansie 400 metrów zwyciężyli Dayia Seto i Yui Ohashi. Ubiegłoroczna mistrzyni Pacyfiku i złota medalistka Igrzysk Azjatyckich ustanowiła swój najlepszy wynik w tym roku i objęła prowadzenie w światowych rankingach. 

Kanada: Życiówki Nogaj, powrót Oleksiak

Szymon Gagatek 2019-04-08 08:54

W nocy z niedzieli na poniedziałek zakończyły się kanadyjskie kwalifikacje na mistrzostwa świata. W Toronto padło wiele świetnych wyników, wyłoniona została także 25-osobowa kadra, która będzie reprezentować kraj spod znaku Klonowego Liścia w Gwangju. My mogliśmy się natomiast cieszyć z nowych rekordów życiowych Pauliny Nogaj na 100 m stylem dowolnym i motylkowym.

Japonia: Nowy rekord Azji! Sprinterski popis Shioury

Szymon Gagatek 2019-04-07 13:15

W trakcie przedostatniego dnia mistrzostw Japonii w Tokio kibice na trybunach Tatsumi International Swimming Center mogli zobaczyć prawdziwy sprinterski popis Shinriego Shioury. Japończyk wygrał półfinały rywalizacji na dystansie 50 m stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord kraju. Poprzedni poprawił aż o dwie dziesiąte sekundy i wskoczył na 2. miejsce na listach światowych.